Проблема заборгованості по пільговим пенсіям має не тільки правовий та економічний, а і дуже вагомий соціальний аспект

17 лип. 2012

КИЇВ, 17 липня 2012 року. Тимчасово призупинити активні дії з притягнення до кримінальної відповідальності керівників підприємств, які з незалежних від них обставин допустили заборгованість із відшкодування пільгових пенсій. З таким проханням керівництво Федерації роботодавців України та Федерації профспілок України просить Віце-прем’єр-міністра-міністра соціальної політики України Сергія Тігіпка звернутись до Генерального прокурора України Віктора Пшонки.

Такий крок, на думку Федерації роботодавців, є необхідним, поки робоча група із фахівців органів влади та організацій роботодавців і профспілок спробує знайти можливі шляхи врегулювання проблем пов’язаних з боргами підприємств по відшкодуванню пільгових пенсій.

“Ми не говоримо, що не потрібно притягувати до кримінальної відповідальності посадових осіб підприємств, в разі, коли існує беззаперечний факт вини у вигляді прямого умислу. Проте, ми наголошуємо на тому, що проблема із заборгованістю по пільговим пенсіям за списками 1 і 2 має не стільки правовий, скільки  дуже вагомий соціальний аспект. Саме тому притягнення до кримінальної відповідальності може бути виключним кроком, який має базуватись на наявності доказів винних дій осіб та не має застосовуватись до підприємств, які в силу об’єктивних обставин потрапили у скрутне фінансове становище та намагаються з нього вийти”, – наголосив заступник Голови Федерації роботодавців України Олексій Мірошниченко.

Олексій Мірошниченко також зауважив, що борги з відшкодування пільгових пенсій на більшості таких підприємств є результатом дії об’єктивних чинників, які не могли бути враховані підприємствами при плануванні своєї господарської діяльності. “Застарілі норми законодавства з пільгового пенсійного забезпечення, прийнятого ще за радянських часів, зміни до пенсійного законодавства, не узгоджені з можливостями бізнесу, кризові явища в економіці та ще багато інших чинників, створили умови за яких, багато підприємств сьогодні не в змозі нести такі витрати, а відтак стають боржниками Пенсійного фонду України. До того ж  складність ситуації посилюється ще і тим, що на підприємствах існують не менш соціально значимі зобов’язання щодо своєчасної і в повному обсязі виплати заробітної плати та сплати єдиного соціального внеску за зайнятих працівників”, – резюмував заступник Голови ФРУ Олексій Мірошниченко.

До відома. В Україні, станом на кінець 2011 року, 1 млн. 476 тис. людей отримують пільгові пенсії за списками 1 і 2. З цієї кількості, на промисловість приходиться 96,3% працівників. В цілому ж питома вага працівників, котрі мають право на пенсію на пільгових умовах за списками 1 і 2 станом на 31 грудня 2011 року по Україні складала 14%. Тобто кожен 7-й працівник має право на отримання такої пенсії. У промисловості ж цей відсоток склав 20,5. Тобто, кожен 5-тий працівник  отримує пенсію за  роботу у шкідливих і важких умовах.