Голова ФРУ Дмитро Фірташ візьме участь у переговорах із забезпечення альтернативних поставок газу для української промисловості

17 груд. 2012

Голова ФРУ Дмитро Фірташ візьме участь у переговорах із забезпечення альтернативних поставок газу для української промисловості. Таке рішення у понеділок прийняла Президія Ради ФРУ за підсумками засідання, ініційованого керівництвом НАК «Нафтогаз України», що відбулось за участі представників галузей, які є найбільшими споживачами природного газу (підприємства металургійної, машинобудівної, скляної, хімічної, цементної, цукрової, житлово-комунальної, кондитерської, хлібопекарської, порцелянової, керамічної, агропромислової галузей).

«Лібералізація ринку газу дозволяє зайти на ринок України різним газовим трейдерам. Діючий контракт є вкрай жорстким, ціни за ним є вищими, аніж навіть європейські. Це ставить українську промисловість у нерівне становище порівняно з європейськими виробниками. Тому необхідно створити конкурентне середовище. Ми чудово розуміємо, що якщо буде конкуренція, то Україна отримає ринкову ціну газу і не буде диктату», – підкреслив голова правління НАК «Нафтогаз України» Євген Бакулін.

Присутній на засіданні голова Федерації металургів України Сергій Біленький зауважив, що нинішні ціни на газ не дозволяють українським підприємствам витримувати конкуренцію на зовнішніх ринках. «Якщо п‘ять-шість років тому різниця у собівартості металургійної продукції з України та Китаю складала близько 50 доларів, то нині – всього 10 доларів», – відмітив Сергій Бєлєнький.

В.о. голови правління єдиного в Україні виробника листового скла «Пролетарій» Андрій Лизенко розповів, що через надмірні ціни на газ підприємства вже два роки є збитковим. «Питання вартості газу є для нашого підприємства питанням життя або смерті. Сьогодні вартість газу на нашому підприємстві з надбавками становить близько 600 доларів за тисячу кубометрів, його частка у собівартості складає приблизно 50 відсотків. Конкуренти в Росії отримують газ вдвічі дешевше. Відтак курс на лібералізацію ринку газу – це той шлях, який дозволить українській промисловості залишитись на плаву», – сказав Андрій Лизенко.

Народний депутат України, почесний президент машинобудівної корпорації «УПЕК» Анатолій Гіршфельд наголосив, що високі ціни на газ впродовж декількох останніх років знизили конкурентоспроможність української промисловості. «Важко було не тільки хімікам та металургам, але й машинобудівникам. Два роки назад ми провели модернізацію на підприємстві, але все одно втрачаємо сотні мільйонів через дорогий газ», – сказав Анатолій Гіршфельд. За його словами, необхідно забезпечити державну підтримку впровадження енергоощадних технологій на підприємствах.

Дмитро Фірташ підтримав необхідність використання усіх можливостей для отримання природного газу за вигідною для промислових підприємств ціною. Він наголосив, що лібералізація ринку природного газу сьогодні дозволяє це зробити. «Ми повинні об‘єднуватись в інтересах української промисловості. Вважаю, що всі компанії, які завдяки лібералізації вже працюють на українському ринку газу, повинні докласти зусиль, щоб забезпечити українську промисловість газом за конкурентними цінами», – відмітив Глава ФРУ. «Зниження ціни газу на 10 відсотків дозволяє зберегти близько 100-150 тисяч робочих місць. Тому Федерація роботодавців України повинна взяти активну участь у пошуку альтернативних джерел газу», – підкреслив Дмитро Фірташ.

Своїм рішенням Федерація роботодавців України ухвалила долучити максимальну кількість потенційних кваліфікованих постачальників до переговорного процесу з організації альтернативних поставок природного газу до України. Це дозволить стимулювати лібералізацію ринку та забезпечить можливість отримання конкурентних цін на паливо.

За підсумками наради Президія Ради ФРУ вирішила, що організація візьме активну участь у пошуках всіх можливих постачальників природного газу для отримання максимально вигідної ціни. З цією метою президія ради ФРУ уповноважила Главу ФРУ Дмитра Фірташа долучитись до переговорного процесу з організації альтернативних поставок.

Також ФРУ запропонує урядові і парламенту України вжити заходів для прискорення впровадження енергоощадних технологій, а також стимулювання використання альтернативних джерел енергії. ФРУ планує провадити постійний моніторинг та інформувати своїх членів про ціни на газовому ринку України та про їх вплив на українську економіку.

Президія Ради ФРУ вирішила створити тимчасову координаційну раду між ФРУ та НАК «Нафтогаз України» на період проведення процесу лібералізації ринку природного газу України. Вона повинна допомогти українським підприємствам перейти на нові умови роботи ринку газу.

Пропозиції учасників засідання було внесено до резолюції, що її було одностайно підтримано.

Резолюція про лібералізацію ринку газу та спільні дії Федерації роботодавців України, держави та підприємств з метою досягнення  конкурентної ціни природного газу та забезпечення стабільної роботи української промисловості

Список учасників засідання Президії Ради ФРУ та підписантів Резолюції

Довідка

За останні чотири роки вартість природного газу, який в Україну поставляє НАК «Нафтогаз України», зросла майже в 2,5 рази – до середньої ціни в 2012 році 420 доларів за тисячу кубометрів за 180 доларів у 2008 році. Таке зростання цін відбулось в результаті підписання в 2009 році газового контракту урядом України, який очолювала Юлія Тимошенко.

З четвертого кварталу 2011 року вартість газу для України переступила позначку в 400 доларів. За словами голови правління НАК «Нафтогаз України» Євгена Бакуліна, сьогодні вартість газу для України складає 3509 грн. за тисячу кубометрів без ПДВ.