Прийняття нової редакції Кодексу України про надра має сприяти створенню прозорого інвестиційного середовища у сфері надрокористування

25 січ. 2013

Прийняття нової редакції Кодексу України про надра має сприяти створенню прозорого інвестиційного середовища у сфері надрокористування. На цьому наголошують в Федерації роботодавців України від самого початку роботи над проектом Кодексу.

Наразі ФРУ разом з профільними міністерствами і відомствами опрацьовує проект його нової редакції. Чинна редакція була прийнята ще у 1994 році. З того часу законодавство у сфері ведення бізнесу суттєво змінилось, а процеси глобалізації поставили перед бізнесом нові виклики і завдання конкурентної боротьби.

В Федерації роботодавців відзначають, що сьогодні для початку бізнесу у сфері видобування корисних копалин необхідно пройти значну кількість дозвільних процедур – підготувати величезні пакети документів, в тому числі і ті, що прямо не передбачені законодавством. Бізнесу також доводиться одержувати погодження цілого ряду міністерств, відомств та місцевих рад, сплачувати масу офіційних та неофіційних платежів і лише потім претендувати на право почати розробку родовища корисних копалин. При цьому, погодження лише місцевих рад різного рівня тривають від 3-х до 9-ти місяців, а вартість тільки підготовки пакетів документів і їх погодження може сягати 1 мільйона гривень на одне родовище. Саме тому Федерація роботодавців наголошує на необхідності скорішого прийняття нової редакції Кодексу про надра.

Проте, в ФРУ відзначають, що проект Кодексу, що опрацьовується зараз передбачає як ряд позитивних, так і “шкідливих” для бізнесу положень.

Серед безумовно позитивних моментів, в Федерації відзначають запровадження конкурсного порядку набуття права користування надрами, суттєве обмеження кількості погоджень в органах влади, відміну здійснення погоджень інспекційними органами, здійснення інспекційних заходів геологічного контролю у відповідності до законодавства про нагляд і контроль у сфері господарської діяльності. Також важливо, що у проекті нового кодексу про надра передбачено те, що право користування надрами стане товаром – його можна буде продати, використати як заставу для одержання кредиту. Крім цього, має відбутись кодифікація всієї нормативно-правової бази у сфері користування надрами, що усуває відповідні суперечності між законами та іншими актами законодавства.

Разом з тим, Федерація роботодавців України продовжує дискусію з Мінприроди та іншими органами влади щодо недоцільності запровадження у Кодексі норм, в яких передбачені обов’язкові платежі надрокористувача до місцевих бюджетів на соціально-економічний розвиток. Сьогодні підприємець ще до початку розробки родовища корисних копалин повинен побудувати дитячі садочки, школи, дороги, аби лише одержати погодження місцевих рад – від обласної до сільської. А потім роботодавець ще сплачує передбачені законодавством податки і збори, які власне і повинні бути джерелом соціально-економічного розвитку територій.

Також в Федерації роботодавців вважають неприйнятним законодавче закріплення необхідності моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов користування надрами, державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр та видобування корисних копалин, а також інших геологічних матеріалів. Адже, моніторинг виконання особливих умов користування надрами – це функція державних органів, він не має відбуватись за рахунок надрокористувача – наголошують в ФРУ.

Саме ці обов’язкові процедури поряд із дозвільними сьогодні викликають найбільше нарікань у бізнесу внаслідок монополізації ринку цих послуг та непрозорого, економічно необґрунтованого ціноутворення. Тому Федерація роботодавців і надалі братиме активну участь в опрацюванні проекту Кодексу України про надра на всіх етапах його проходження – від Кабміну до Верховної Ради України.

 
Довідка.

Проект Кодексу України про надра у новій редакції було розроблено Міністерством екології та природних ресурсів України на виконання Національного плану дій щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки.

Влітку 2012 року ФРУ ініціювала перед Кабінетом Міністрів України прискорення роботи щодо комплексного вирішення найбільш гострих проблем ведення бізнесу у сфері користування надрами. Протокольним рішенням Уряду від 8 серпня 2012 Прем’єр-міністр Микола Азаров доручив включити до робочої групи для узгодження пропозицій до Кодексу України про надра представників Мінприроди, Міненерговугілля, Мінфіну, Мінекономрозвитку, Держгірпромнагляду та Федерації роботодавців України.