ФРУ: Останні законодавчі новації стосовно фінвекселів свідчать про намір влади вилучити у бізнесу десятки мільярдів гривень

12 лип. 2013

КИЇВ, 12 липня 2013 року. Федерація роботодавців України звернулась до Президента України з проханням ветувати останні законодавчі зміни стосовно фінансових казначейських векселів, що були прийняті Верховною Радою 4 липня цього року. Зазначені зміни передбачають реструктуризацію фактичної бюджетної заборгованості за визначеними Урядом видатками держбюджету, що виникла станом на 1 січня цього року, а також відшкодування ПДВ шляхом видачі органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, фінвекселів строком обігу до п’яти років, з дохідністю у 5%.

Як наголошують в ФРУ, прийняті Парламентом новації свідчать про намір влади вилучити у бізнесу щонайменше 20 млрд. грн. оборотних коштів протягом другого півріччя. Адже запропонований варіант розміщення фінансових казначейських векселів з врахуванням неринкової процентної ставки та фактично відсутності права вибору у бізнесу, означає примусову заморозку зобов’язань держави перед роботодавцями на термін до п’яти років. Такий стан справ призведе до подальшого погіршення фінансового стану суб’єктів господарювання та скорочення експорту. Як наслідок, буде збільшене негативне сальдо торгівельного балансу та різко зросте прихований дефіцит бюджету – прогнозують в Федерації роботодавців України.

В Федерації роботодавців України пояснюють, що оформлення фінансовими векселями поточних заявок на відшкодування ПДВ, фактично означає введення якогось аналога податку з обороту для експортерів. Складається парадоксальна ситуація, коли всі держави стимулюють експорт, Україна, шляхом введення фінвекселей, навпаки його пригнічує. Це нагадує сумнозвісний мораторій на видачу вкладів населенню, який Нацбанк вводив у 2008 році – зазначають в ФРУ.

Крім того, як наголошують в Федерації роботодавців України, надання органам доходів і зборів можливості фактично приймати рішення про те, яким чином відшкодовувати ПДВ – фінансовими векселями або грошима, прямо веде до виникнення поля для корупції в цьому питанні. Проблемою є також  і те, що Порядок обігу фінвекселей, від якого в першу чергу буде залежати їх ліквідність доручено затверджувати Кабміну.

Федерація роботодавців України із розумінням ставиться до складної ситуації з виконанням держбюджету, а тому ще наприкінці 2012 року готова була погодитись з можливістю використання фінансових казначейських векселів для погашення виключно наявної бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ. Але, як зауважують в ФРУ, навіть таке погашення мало б відбуватись тільки за умови добровільного обрання подібного способу погашення заборгованості платником податків. У той же час, з можливістю використання зазначеного інструменту для розрахунків за видатковими статтями бюджету, а також для оформлення погашення поточних заявок з відшкодування ПДВ Федерація роботодавців України категорично не погоджується.

Довідка.

За даними Федерації роботодавців України на кінець травня 2013 року заборгованість з відшкодування ПДВ складала 18,4 млрд. грн., з яких близько 9,2 млрд. грн. – прострочена бюджетна заборгованість. Близько 11 млрд. грн. сум заявлені до відшкодування у рахунок майбутніх платежів, а також близько 10 млрд. грн. складає перевищення податкового кредиту над податковими зобов’язаннями (рядок 24 декларації з ПДВ).