Аграріям можуть обмежити обсяг оренди земельних ділянок сільгосппризначення

25 вер. 2013

Аграріям можуть обмежити обсяг оренди сільгоспугідь.  Таку норму містить урядовий законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення. Відтак їх загальна площа, яка може перебувати в оренді однієї особи не зможе перевищувати 20% площі сільгоспугідь на території району або 100 тисяч гектарів площі сільгоспугідь на території України. Федерація роботодавців України виступає проти такого нововведення. До того ж, як зауважують в ФРУ, норма щодо обмеження 10% концентрації  сільгоспугідь на загальнодержавному ринку не сприятиме збереженню і нарощуванню експортного потенціалу та інвестиційній привабливості вітчизняного аграрного ринку, на якому присутні близько 20 агрохолдингів. Кожний з них вже орендує по 100 тисяч і більше гектарів землі.

Як зазначають в ФРУ, закладена у законопроекті ідея запровадження в Україні національної моделі обігу земель сільськогосподарського призначення є важливим та позитивним кроком. Адже, на думку провідних гравців аграрного ринку, це дозволить перш за все мінімізувати зловживання та махінації у земельній сфері.Проте, в ФРУ зауважують, що така модель повинна орієнтуватись на гармонізацію приватних, суспільних і державних інтересів. Натомість, деякі норми згаданого проекту закону викликають стурбованість у експертів, оскільки їх впровадження буде носити загрозу для розвитку аграрного сектору економіки – наголошують в Федерації роботодавців України.

Так, крім обмежень на обсяги оренди землі сільгосппризначення, серйозне занепокоєння в експертів аграрного ринку викликає і те, що законопроект усуває з кола можливих покупців земельних ділянок юридичних осіб. Адже покупцями та власниками земельних ділянок сільськогосподарського  призначення можуть бути держава, Державний земельний банк, громадяни України та місцеві органи влади. Таке виключення суперечить Конституції України – зауважують в Федерації роботодавців України.

Крім того, непокоїть і те, що право оренди сільськогосподарської землі для приватних несільськогосподарських підприємств надається тільки для ведення підсобного господарства. При цьому, як наголошують в ФРУ, підсобні господарства часто є лише складовою основної діяльності більшості сільськогосподарських господарств. 

В усьому світі значно зростає попит на продовольство. Україна, володіючи величезним аграрним потенціалом, має всі шанси бути потужним економічним світовим гравцем. Але для реалізації своїх аграрних переваг перш за все треба сформувати стимули для залучення інвестицій, а також сприятливу законодавчу базу для земельного ринку – резюмують в Федерації роботодавців України.

Тому, проаналізувавши законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення разом з експертами найбільших агрохолдингів та фермерських господарств в Україні, серед яких "Нібулон", “Avangardco IPL”, “Мрія”, група компаній “Укрлендфармінг”, “Зернова компанія “Хорс” та ДП “Мілкіленд-Україна” в ФРУ вважають, що зазначений документ потребує доопрацювання. З відповідним листом і пропозиціями Федерація роботодавців УКраїни вже звернулась до Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Присяжнюка.

 
Довідково.

За даними Держземагенства України, станом на 1 січня 2013,  загальна площа сільськогосподарських угідь в Україні становить 41 557,6 тис. га.Цеблизько 69% від площі всього земельного фонду України. З 42 млн. га сільгоспугідь, близько 31 млн. га або більше 74% знаходиться у приватній власності. У державній власності знаходиться близько 11 млн. га сільськогосподарських земель.