Український виробник повинен вчитись захищати свої інтереси на будь-якому ринку світу

24 жовт. 2013

Європейський союз об'єднує 27 країн і є одним з найбільш великих світових ринків. В ЄС мешкає більше населення ніж у США та Росії разом. Тому, безперечно,  європейський ринок – це нові можливості для України в цілому. Що ж стосується українських виробників, то їм доведеться вкласти чималі кошти для переходу на євростандарти і навчитись захищати власні інтереси на європейському ринку, де Україна матиме чимало конкурентів. Як приклад, тільки на ринку сільськогосподарської продукції – це Франція, Іспанія та Італія, в металургії – Франція та Німеччина. Тому підхід до укладання угоди про асоціацію з ЄС має бути виваженим з урахуванням всіх можливих наслідків та викликів – зауважують в Федерації роботодавців України.

Саме тому український бізнес починає приєднуватись до активного обговорення і аналізу питання адаптації до нових правил технічного регулювання, які впроваджуються в Україні у зв’язку із запланованим підписанням у листопаді 2013 року Угоди про асоціацію між Україною та ЄС  і зміною умов технічного регулювання на ринках країн Митного союзу. 15 жовтня відбулось засідання створеного на базі ФРУ Комітету технічного регулювання, участь в якому взяли представники  великих українських підприємств та галузевих об’єднань роботодавців.           

Оцінюючи плюси і мінуси від асоціації з ЄС учасники засідання, відзначили, що запровадження режиму вільної торгівлі з ЄС сприятливо позначиться, в першу чергу, на виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, сільському господарстві, легкій промисловості, мисливстві. В той же час, за попередніми прогнозними розрахунками експертів ФРУ, посилення конкурентного тиску відчуватимуть такі галузі, як машинобудування, хімічна та нафтохімічна промисловість, оброблення деревини та виробництво виробів з деревини, целюлозно-паперове виробництво, а також видавнича діяльність.

Попри позитивні зміни в умовах ведення бізнесу в Україні, які впроваджуватимуться відповідно до зобов’язань за Угодою про асоціацію з ЄС, існує ряд практичних питань реформування системи технічного регулювання в Україні. Так, директор Науково-технічного центру Союзу хіміків України Володимир Гришечкін звернув увагу на нагальній проблеми створення мережі лабораторій для проведення випробувань на відповідність вимогам технічних регламентів. 

Учасники засідання також наголошували на необхідності усунення дискримінаційних вимог до окремих видів української продукції, яка постачається на європейський ринок. Зокрема, радник Президента “Мотор Січ” Іван Божков зауважив, що в Україні визнаються сертифікати на авіаційну техніку, видані відповідними органами ЄC, а от видані в Україні сертифікати на вітчизняну техніку і комплектуючі не дають можливості постачати їх на ринок ЄС. “Вітчизняні виробники змушені повторно проходити тривалі і достатньо коштовні процедури випробувань для отримання європейських сертифікатів, не дивлячись на те,  що аналогічні процедури вже попередньо пройдені в Україні”, - розказав Іван Божков.

У свою чергу, директор департаменту конкурентоспроможності бізнесу та регуляторної політики ФРУ Олександр Яворський наголосив на важливості злагодженої співпраці бізнесу з Урядом. “Це дозволить значною мірою уникнути ряду ризиків, що вже сьогодні стають реальністю”, - зазначив Олександр Яворський.За його словами, тільки в рамках імплементації положень Угоди про асоціацію з ЄС необхідно розробити більше 340 законодавчих актів, більшість з яких стосуватиметься інтересів бізнесу. Тому ФРУ залучає бізнес до цієї роботи.

До того ж сьогодні Урядом опрацьовуються варіанти забезпечення доступу національних виробників на ринок Митного союзу без проходження додаткових процедур на його території з 2015 року. Олександр Яворський поінформував про те, що наразі обговорюються можливості запровадження в Україні технічних регламентів Митного союзу на альтернативній основі, шляхом підписання угоди про взаємне визнання результатів оцінки відповідності, приєднання до ряду угод МС стосовно окремих сфер регулювання торгівлі.

Крім того, Федерація роботодавців України акцентує на важливості проведення аналізу секторів економіки та товарних позицій, за якими з боку ЄС існують обмежувальні заходи тарифного і нетарифного характеру, які не будуть скасовані після підписання Угоди про асоціацію,  і які знижують конкурентоспроможність вітчизняних товарів на європейському ринку.  

 
Довідка.

За дорученням Уряду  від 23.09.2013  № 37371/0/1-13 створено Міжвідомчу робочу групу для аналізу можливих економічних ризиків, пов’язаних з реалізацією Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Очолює її Віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко. До складу групи від ФРУ увійшли заступник Голови Ради ФРУ Дмитро Олійник, генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов і Голова асоціації «Укравтопром» Олег Боярин.