Український бізнес проти ліквідації Мінпромполітики

6 бер. 2014

КИЇВ, 6 березня 2014 року. З ліквідацією Мінпромполітики українська промисловість залишиться без регуляторного органу, який має виконувати вкрай важливу функцію – здійснювати державну промислову політику. Таку позицію Федерація роботодавців України висловила Прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку.

Реальний сектор є головною рушійною силою, яка дозволяє вийти Україні із складного економічного становища. Саме промисловість в останні десятиріччя залишається локомотивом економіки, ключовим джерелом надходжень до державного бюджету і головним роботодавцем країни. Тому вкрай важливо не лише зберегти Міністерство промислової політики – підкреслюють в ФРУ, а й посилити його кадрами та функціонально.  

З проханням зберегти Мінпромполітики до ФРУ вже звернулись роботодавці, що представляють автомобілебудівну, хімічну і легку промисловість, сільсьгосподарське машинобудування, а також підприємства гірничої галузі та скловиробники.    

“Сьогодні вкрай важливим питанням для всіх без виключення промисловців є збереження та захист національних виробників на ринках Митного та Європейського союзів.  Ми бачимо як на світовому ринку наші партнери жорстко застосовують тарифні та нетарифні бар’єри проти українських експортерів. У зв’язку із цим, перед Україною, і промисловцями зокрема, стоять питання, які потрібно негайно вирішувати”, – наголосив заступник Голови Ради ФРУ Дмитро Олійник.

Серед першочергових питань він назвав усунення технічних бар’єрів у торгівлі з країнами-членами Митного союзу внаслідок запровадження нових технічних регламентів, проведення фахового галузевого аналізу та підготовку пропозицій до консультацій у разі підписання Угоди про Асоціацію з ЄС. «Розуміючи та підтримуючи необхідність підписання Угоди про Асоціацію, бізнес наголошує, що в проекті цього документу Україна непропорційно відкриває свій внутрішній ринок та бере на себе зобов’язання до адаптації української системи технічного регулювання до вимог ЄС. До них український бізнес сьогодні не готовий»,підкреслив Дмитро Олійник. За його словами, саме Мінпромполітики спільно з бізнесом повинно сьогодні взяти на себе фахову відповідальність за цю роботу. “Тому зараз всім нам як ніколи необхідний держорган, що зможе координувати питання відстоювання інтересів України у сфері промислової політики”, - додав Дмитро Олійник.

У свою чергу голова Федерації роботодавців автомобільної галузі Олег Боярин висловив застереження, що у разі ліквідації Мінпромполітики знадобиться більше року для того, щоб промисловці налагодили взаєморозуміння та співпрацю з іншими міністерствами і відомствами, між якими може бути розподілено функції регулятора. Це значно ускладнить й без того нелегкі взаємовідносини бізнесу і влади, а також підвищить існуючі ризики зупинки підприємств і скорочення робочих місць.   

У Федерації роботодавців України також зауважують, що у більшості країн світу з розвиненим промисловим потенціалом створені та успішно функціонують міністерства промисловості. Серед таких країн – Казахстан, Чехія, Італія, Японія, Російська Федерація, Туреччина, Бразилія, Індія. У цих країнах на Міністерства промислової політики також покладені функції адміністрування ринкового нагляду, технічного регулювання, торгівлі, науково-технічної, інвестиційної політики.

Внаслідок проведення започаткованої у 2010 році адміністративної реформи в Україні було ліквідовано Міністерство промислової політики України, його функції передали іншим відомствам, головним чином, Міністерству економічного розвитку і торгівлі. 

«В результаті ухвалення цього рішення в Україні, фактично, було припинено фінансування науково-технічних та інноваційних програм у промисловому комплексі, знищено систему галузевого технічного регулювання, зірвано виконання програми адаптації вітчизняних технічних регламентів та стандартів до європейських норм, втрачено систему виробничої і науково-технічної кооперації з ключовими партнерами», – додав Заступник Голови Ради ФРУ Дмитро Олійник. 

У 2012 році діяльність Міністерства промислової політики було відновлено. Це стало одним з сигналів для інвесторів промислового комплексу, у результаті чого за підсумками трьох кварталів 2013 року було відмічено зростання капітальних інвестицій у промисловість майже на 20%.