Оператори зв’язку в Україні мають об’єднатись задля захисту вітчизняного ринку ІКТ

25 квіт. 2014

КИЇВ, 25 квітня 2014 року. Учасники українського ринку телекомунікацій наполягають на негайному законодавчому вирішенні проблеми роботи операторів  на території Криму. Таку позицію висловлювали  учасники круглого столу «Робота операторів зв’язку – питання національної безпеки», який відбувся у Федерації роботодавців України.

Всі учасники круглого столу зійшлися на необхідності негайного вирішення проблеми роботи операторів телекомунікацій на тимчасово окупованій території Криму. Питання полягає насамперед у використанні радіочастотного ресурсу, взаєморозрахунків між операторами та споживачами послуг, виплаті місцевих та державних податків, перспектив інвестицій. Нинішня редакція закону «Про забезпечення прав і свобод на тимчасово окупованій території» не дають відповіді на основні питання операторів. І вже сьогодні учасники ринку знаходяться перед дилемою роботи із порушенням чинних норм українського та міжнародного законодавства або згортання своєї діяльності у Криму.

Верховна Рада України має ухвалити всі необхідні зміни до чинного законодавства, щоб належно захистити майнові права України в Криму, вирішити питання національної безпеки, - заявив модератор круглого столу, народний депутат України, Президент Конфедерації роботодавців України, заступник голови Ради ФРУ Олег Шевчук. Зі свого боку, оператори зв’язку, не зважаючи на бізнес-конкуренцію, сьогодні також мають консолідуватись навколо спільних підходів і об’єднати зусилля на захист вітчизняного ринку зв’язку, - акцентував Олег Шевчук.

Він наголосив, що відповідно до всіх міжнародних документів Крим є частиною України. Відповідно, усі наявні радіочастоти Криму є українським радіочастотним ресурсом. І ця позиція визнається також Міжнародним союзом електрозв’язку. “Прийнятий Верховною Радою закон «Про забезпечення прав і свобод на тимчасово окупованій території», особливо після виключення з нього статті 13, не вирішив основних проблем операторів. Тому більшість учасників ринку зв’язку находяться перед вибором закриття своєї діяльності в Криму або роботи поза правовим полем України. Радіочастотний ресурс в Криму сьогодні фактично використовується нелегально”, - зауважив Олег Шевчук. У зв’язку з цим питання заборони використання радіочастот у Криму на незаконній основі слід терміново вирішити на рівні Верховної Ради України, - переконаний Олег Шевчук. «Після виключення статті 13, варто говорити про створення нової редакції закону, який міг би відповідати запитам операторів ринку зв’язку. Але для цього самі учасники ринку мають чітко сформулювати свої вимоги та своє бачення. Особливу роль також має відігравати регулятор - НКРЗІ».

Цю позицію також підтвердили і представники основних операторів (Київстар, МТС, Лайф). Незважаючи на різну оцінку операторами видаленої статті 13 Закону «Про забезпечення прав і свобод на тимчасово окупованій території», всі вони сходяться на необхідності негайної координації дій із Урядом та регулятором. Зокрема, представники операторів запропонували спільно з Верховною Радою та Урядом України звернутись до Міжнародного телекомунікаційного союзу (ITU) з тим, щоб у випадках незаконного використання українських радіочастот на операторів-порушників накладалися штрафні санкції.

У свою чергу Голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України  Володимир Звєрєв запевнив, що Міжнародний телекомунікаційний союз повністю підтримує правову позицію нашої держави та керується декларацією ООН, згідно з якою Крим визнано  невід’ємною частиною України.

Майно України, яке наразі залишається в Криму, перевищує 200 млн. гривень за первинною вартістю, - констатував Володимир Звєрєв.Вінпоінформував, щонині проводиться скоординована робота на міжнародному та міжвідомчому рівні з метою повернення усіх надбань українського народу, у тому числі й захопленого Російською Федерацією радіочастотного ресурсу.

Також учасники ринку дуже детально зупинилися на питанні подальшого розподілу частотного ресурсу України з метою стимулювання розвитку нових технологій та наповнення державного бюджету. У той же час, переважна більшість учасників круглого столу виступили категорично проти намірів Уряду удвічі підвищити ставку за використання радіочастотного ресурсу. На думку Голови НКРЗІ Петра Яцука, вже сьогодні плата за використання радіочастот в Україні є однією з найвищих у Європі: «Ми сьогодні платимо другу за обсягом ціну після Іспанії. Регулятор намагався переконати уряд не підвищувати плату у такому обсязі».

У той же час, модератор, народний депутат Олег Шевчук запропонував усім учасникам ринку консолідуватися і в цьому питанні та запропонувати спільне бачення розвитку ситуації: «Слід розуміти, що головним у регуляторній політиці має бути стимулювання розвитку ринку, а не перешкоджання. Рішення Уряду та НКРЗІ мають відповідати національним інтересам держави. А ми всі розуміємо, що двократне збільшення ставки у довгостроковій перспективі негативно відіб’ється на ринку. Якщо ми говоримо про необхідність наповнювати бюджет, то слід говорити про суттєве збільшення ціни на видачу нових ліцензій. Мова іде насамперед про конверсію та рефармінг частот для впровадження мобільного зв’язку нового покоління – 3G та LTE».