Україна має конкурувати з РФ у Криму, створюючи більш сприятливі умови для ведення бізнесу

19 трав. 2014

Потрібно розробити систему законодавчих стимулів, щоб підприємства, які нині працюють і будуть у подальшому організовуватись на окупованій території Криму, були зацікавлені приймати економічні “правила гри” України, а не держави-окупанта. Таку пропозицію висловили учасники наради з обговорення законопроекту Про особливості оподаткування на тимчасово  окупованій території  України”, яка відбулася у Федерації роботодавців України минулого тижня.

Як зазначив заступник голови Ради ФРУ Дмитро Олійник, у Криму здійснюють господарську діяльність десятки успішних підприємств на яких працюють десятки тисяч громадян. “Попри те, що на період тимчасової окупації українські підприємства будуть змушені набути статусу резидентів РФ, вони не мають бути втрачені для вітчизняної економіки”, – наголосив він.

За його словами, в разі створення привабливої законодавчої основи для функціонування кримських підприємств, вони зможуть працювати синхронно з господарським комплексом України, не втрачаючи, а навпаки – примножуючи спільний економічний потенціал. “Реалії сьогодення такі, що Україна має вжити всіх заходів задля збереження впливу на соціально-економічні процеси в Криму. Конкурувати з Росією, пропонуючи господарським суб’єктам більш сприятливі умови для ведення бізнесу”, – сказав Дмитро Олійник.

Заходи, які нині вживає РФ – зменшення ПДВ до 4% і намір створити вільну економічну зону в Криму – спрямовані на створення пільгового режиму для підприємців на окупованій території. У такий спосіб робляться спроби привабити до Криму російський бізнес і бізнес Митного союзу, а також заохотити українські підприємства стати російськими – наголошувалось під час зазначеної наради. За цієї ситуації одним зі способів збереження актуальних господарських зв’язків підприємств Криму з Україною є співпраця в рамках економічних преференцій, наданих нашій країні з боку ЄС - вважають у Федерації роботодавців України.  

Як поінформував віце-президент Торгово-промислової палати України Сергій Свистіль, принципова позиція Євросоюзу сьогодні полягає у невизнанні преференцій для продукції з Криму. При цьому російські сертифікати походження також не володіють жодними преференціями у ЄС, а з 1 січня нинішнього року Росію позбавили колишніх преференцій в рамках режиму GSP. Складається своєрідна ситуація, коли для російських компаній експортні мита зросли, а для українських компаній вони обнулилися. Більше того, українські експортери зараз мають можливість вибору з-поміж двох преференційних режимів: режиму GSP, який дає можливість отримати сертифікат форми А, та автономного преференційного режиму, який діє з 23 квітня до 1 листопада 2014 року і передбачає отримання сертифіката EUR 1. Ці можливості мають зацікавити економічних агентів Криму організовувати роботу в правовому полі України”, – підкреслив Сергій Свистіль.  

У свою чергу, експерт з митних питань Сергій Сьомка запропонував налагодити систему переходу офіційних експортерів Криму під юрисдикцію України, застосувавши аналогічний досвід відносин Придністров’я і Республіки Молдова. Наприклад, Рибницький металургійний комбінат для того, щоб отримати сертифікат походження Республіки Молдова, пред’являє свої товари молдовській митниці. Набуття за подібною процедурою сертифікату походження України дасть кримським підприємствам можливості використати переваги преференційних режимів ЄС для української продукції і стане в майбутньому дієвим стимулом для того, щоб новостворені підприємства з окупованої території співпрацювали з державними органами України”, – впевнений Сергій Сьомка. 

У зв’язку з цим доцільно створити тимчасовий реєстр підприємств, які мають спеціальну реєстрацію на території України, та визначити уповноважений державний орган або посадову особу з регулювання проблемних питань економічної діяльності на території Криму, вважають у ФРУ. Ключове, чого ми плануємо досягти – щоб в  українського бізнесу, який працює на тимчасово окупованій території, залишилися можливості продуктивно працювати як з материковою Україною, так і на світових ринках, – резюмував генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов.

В цілому, учасники наради ухвалили рішення  створити у Федерації роботодавців України експертну групу, яка протягом цього тижня розробить комплексні пропозиції із внесення необхідних для бізнесу змін до законопроекту Про особливості оподаткування на тимчасово  окупованій території  України, після чого змінений законопроект буде подано на розгляд до Верховної Ради України.