ФРУ презентувала на Форумі підприємців у Києві свій другий щорічний огляд діяльності контролюючих органів

20 трав. 2014

Федерація роботодавців України представила бізнесу свій другий щорічний огляд діяльності контролюючих органів за 2013 рік, на Форумі підприємців, який відбувся 19 травня у Києві.

За словами заступника Голови Ради Федерації роботодавців України Олексія Мірошниченка, топ-тенденціями 2013 року у відносинах контролюючих органів і бізнесу в Україні стали позапланові перевірки і штрафи, від яких пропонували “відкупитися”.

“Попри те, що минулого року, за даними ФРУ, кількість перевірок підприємств зменшилась на третину, розмір накладених на бізнес фінансових санкцій зріс майже на мільярд – з 3,167 млрд. грн. до 3,963 млрд. грн.”, – констатував Олексій Мірошниченко.  При цьому, за його словами, держава отримала лише 7% від цієї захмарної суми штрафних санкцій. “Решта коштів, очевидно, склала фінансову базу корупції у 2013 році”, – припустив Олексій Мірошниченко.

Як встановили експерти Федерації роботодавців України, новим явищем в роботі контролюючих органів у 2013 році стало стрімке збільшення частки позапланових перевірок бізнесу. “Для ряду держструктур кількість позапланових перевірок підприємств у минулому році перевищила план у 5,6 разів”, – розповів заступник голови ФРУ Олексій Мірошниченко в ході презентації огляду. За його словами, частіше за інших позапланові перевірки проводили Державна архітектурно-будівельна інспекція, Пенсійний фонд України, Держінспекція з питань праці, а також Держінспекція енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії. 

Велика кількість позапланових перевірок наразі є однією з основних проблем ведення бізнесу в Україні, - вважають у Федерації роботодавців України. “У масштабах країни за півроку 2013 було проведено більше 145 тисяч перевірок. Серед них позапланових, підставою для проведення яких може стати заява або скарга будь-якої фізичної особи або громадської організації – 30%. Такі перевірки нерідко носили замовний характер і містили ознаки рейдерства”, – зауважив Олексій Мірошниченко. 

Ще одне нововведення держорганів у 2013 році – платні послуги держустанов, від яких не можна відмовитися для отримання ліцензії чи іншого документа, що дозволяє підприємницьку діяльність. “За даними Федерації роботодавців України, нині при 19 центральних органах виконавчої влади створено 685 держпідприємств, які надають платні послуги” – поінформував заступник голови ФРУ. 

Необхідно невідкладно вжити заходів, щоб прибрати “рейдерські” ознаки в роботі державних контролюючих органів, переконані у ФРУ. “З цією метою Федерація роботодавців України пропонує виключити з переліку підстав для проведення інспекцій звернення юридичних та фізичних осіб, а також встановити персональну матеріальну відповідальність кожного перевіряючого за прийняття необґрунтованих рішень про зупинку підприємства або обмеження його діяльності”, – резюмував під час презентації на Форумі Олексій Мірошниченко.