Першу в Україні бурову установку для видобутку нафти і газу може бути створено у найближчі 2-3 роки

29 трав. 2014

КИЇВ, 29 травня 2014 року. Першу в Україні бурову установку для видобутку нафти і газу може бути створено у найближчі 2-3 роки. Такого висновку дійшли учасники наради з обговорення  питань розвитку виробництва в Україні  бурового і нафтогазопромислового обладнання для потреб нафтогазового комплексу, що відбулась в Федерації роботодавців України.

У нараді взяли участь керівники та спеціалісти провідних вітчизняних машинобудівних підприємств, НАК “Нафтогаз України”, ПАТ “Укргазвидобування”, ПАТ “Укрнафта”.

Як зазначив заступник Голови Ради Федерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, за останні роки видобуток вуглеводнів в Україні має тенденцію до зниження, що не дозволяє суттєво зміцнювати енергетичну незалежність держави. Єдиним шляхом утримання видобутку хоча б на поточному рівні є невідкладна модернізація наявного бурового і газопромислового обладнання”, – констатував він.

За словами Олексія Мірошниченка, моральна застарілість та ступінь фізичного зносу наявного парку бурових установок в Україні сьогодні становить близько 90%. Навіть значні витрати на підтримку його технічного стану не дозволяють досягнути ефективних швидкостей буріння, які у 5-6 разів нижчі від світових. “Тому вже у найближчій перспективі необхідно говорити про розробку і організацію виробництва власної української бурової установки”, – вважає заступник Голови Ради ФРУ.

Олексій Мірошниченко також зауважив, що подібний амбітний національний проект не може бути реалізований винятково силами вітчизняних машинобудівників, без підтвердження довгострокового стратегічного інтересу держави у продукції підприємств машинобудівного комплексу України.

У свою чергу керівники  машинобудівних підприємств висловили готовність забезпечити виробництво широкої номенклатури обладнання, комплектуючих і запасних частин як для створення вітчизняної бурової установки, так і для модернізації та ремонту наявного видобувного обладнання незалежно від того, в якій країні це обладнання було вироблено.

“Завдяки співпраці машинобудівників і державних нафтогазових компаній завдання імпортозаміщення може бути вирішено у короткі строки, а це, у свою чергу, принесе відчутний ефект державі та вітчизняному виробникові”, – висловив упевненість голова Федерації роботодавців машинобудівної промисловості Григорій Дашутін.

Представники державних нафтогазовидобувних підприємств зі свого боку висловили готовність до предметної співпраці з машинобудівниками. “Вже сьогодні вітчизняні підприємства здатні забезпечити у короткостроковій перспективі до 70% локалізації виробництва вітчизняної бурової установки та запасних частин до діючих бурових верстатів”, – зазначив член-кореспондент Української нафтогазової академії В’ячеслав Ханенко.

На нараді також було прийнято рішення про створення Асоціації виробників бурового та нафтогазопромислового обладнання, яка об’єднає зацікавлені підприємства. Ключовими завданнями Асоціації стане представництво інтересів машинобудівних підприємств у відносинах з державними  замовникам та розробка державної програми розвитку  виробництва в Україні видобувного обладнання, яка передбачатиме стратегічні підходи до розвитку цієї підгалузі на 10 років та ґрунтуватиметься на дієвих механізмах державно-приватного партнерства. “Реалізація цієї програми, дозволить забезпечити нафтогазовидобувні підприємства України новим сучасним буровим обладнанням”, – зазначив Олексій Мірошниченко. Він додав, що Федерація роботодавців України всебічно підтримуватиме усі спільні проекти вітчизняних машинобудівників і нафтогазових підприємств державного сектору з метою примноження економічного потенціалу та енергетичної незалежності нашої країни.

За попередніми оцінками учасників наради,  модернізація та часткове оновлення парку бурових верстатів на базі вітчизняних розробок дозволить  збільшити швидкість буріння в перші 3 роки у 3 рази, а у наступні – у 4-5 раз, та наростити дебет газу на 1,5 млрд. м. куб. газу/ Це означає, що України зможе відмовитись від закупівель закордоном та знизить витрати нафтогазового комплексу в перші 3 роки на 30%, а у подальшому – до 50%. Торгівельний баланс України, за оцінками учасників наради, зможе збільшитись на 450-500 млн. доларів США,       що дозволить створити до 5 тис. нових робочих місць.