Дмитро Фірташ – Для стабілізації економіки необхідно ввести мораторій на застосування санкцій до бізнесу на Сході, підтримати малий бізнес, ліквідувати корупцію і зберегти зовнішні ринки

24 черв. 2014

КИЇВ, 24 червня 2014 року. Для стабілізації економічної ситуації в Україні необхідно ввести мораторій на застосування санкцій до бізнесу на час бойових дій на Сході, підтримати малий і середній бізнес, ліквідувати корупцію, зберегти зовнішні ринки і децентралізувати фінансову систему. Про це заявив Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Фірташ під час засідання Ради Федерації. За словами Голови Ради ФРУ, такий план роботодавці можуть запропонувати Президенту, уряду і парламенту України. "Сьогодні бізнес повинен підставити плече державі", – заявив Дмитро Фірташ.

Дмитро Фірташ зазначив, що на Сході не всі підприємства можуть вчасно виплатити зарплату, податки, а це є приводом для порушення кримінальної справи проти директора. "Ми можемо зіткнутися з ситуацією, коли керівництво підприємств Сходу масово потрапить під кримінальні статті просто тому, що йдуть затримки по фінансових операціях і розрахунках з контрагентами. Це ж стосується своєчасної сплати податків. Держава не може вимагати від бізнесу виконання всіх зобов'язань, тиснути перевірками, стягувати штрафи, пеню, заводити кримінальні справи доти, доки не забезпечить стабільні умови роботи", – сказав Дмитро Фірташ.

Голова Ради ФРУ зазначив, що за оцінками регіональних організацій роботодавців, на Сході багато підприємств припиняють свою діяльність, вантажоперевезення на сході скоротилося на 50%, обороти малого та середнього бізнесу скоротилися на 80%. Дмитро Фірташ закликав керівників і власників підприємств в нинішніх умовах робити все можливе для збереження робочих місць.

"Сьогодні невеликі підприємства практично зупинилися. У них не настільки великий запас міцності, як у великого бізнесу. Нам важливо їх підтримати. Насамперед, треба говорити про доступ українських підприємств малого та середнього бізнесу до державних закупівель", – сказав Дмитро Фірташ. За його словами, Україна могла б використовувати досвід інших країн і виділити для невеликих підприємств квоту на поставки товарів за держкошти. "Ми розглядали частку малого і середнього бізнесу в структурі держзакупівель на рівні 50 відсотків. Необхідно внести ці норми в законодавство", – сказав Дмитро Фірташ.

Третім необхідним кроком, за словами Дмитра Фірташа, є реформа контролюючих органів і ліквідація корупційних схем. "Щорічно Україна втрачає до 200 мільярдів гривень через корупційні схеми чиновників. За нашими оцінками, ліквідація цих схем дасть приріст економіці в 6% ВВП і дозволить створити близько 200 тисяч нових робочих місць", – підкреслив Голова Ради ФРУ. За оцінками ФРУ, найбільш корумпованими сферами є держзакупівлі, податкові та митні органи.

Четвертий необхідний крок – початок переговорів про доступ української продукції на ринки країн Європейського Союзу та Євразійського економічного союзу. За словами Дмитра Фірташа, український бізнес з перших днів дії угоди про асоціацію повинен використовувати всі інструменти для отримання доступу на європейський ринок.

З іншого боку, Україна не повинна втратити ринок Росії, Білорусі та Казахстану, куди вона щорічно поставляє товарів майже на 20 млрд. доларів. Тому українським роботодавцям необхідно ініціювати створення робочої групи за участю бізнес-об'єднань Європи (BusinessEurope) і Росії (РСПП) для максимально швидкої адаптації економіки України до ринків Євросоюзу та Євразійського економічного союзу.

"Зрештою бізнес України, ЄС та Росії має бути головним лобістом того, щоб у найближчі 5 років було підписано тристоронню угоду між ЄС, ЄЕС і Україною про створення Зони вільної торгівлі. Таким чином, ми б створили спільний ринок з чисельністю населення 715 мільйонів людей", – підкреслив Дмитро Фірташ.