Заміщенню природного газу на альтернативну енергетику у промисловості заважає дозвільна система

1 серп. 2014

Заміщенню природного газу на альтернативну енергетику у промисловості заважають тривалі та численні дозвільні процедури. На цьому найбільше наголошували учасники робочої наради з питань створення сприятливих умов для реалізації проектів із заміщення природного газу, яка відбулась в Федерації роботодавців України 31 липня. Участь у заході взяли представники підприємств, які планують модернізацію виробництва в частині зниження споживання природного газу, виробники обладнання для виробництва енергії з альтернативних джерел, представники теплокомуненерго, Мінрегіону, Держенергоефективності, а також профільні науковці.

На думку учасників наради, необхідно також знизити вартість дозвільних процедур та запровадити додаткові стимули з боку держави для впровадження енергоощадних технологій.

В Україні існує чимало виробників, які пропонують енергоефективні проекти, що дозволяють замінити використання газу в побуті, промисловості та житлово-комунальному господарстві. Проте, підготовка та введення в експлуатацію обладнання, яке дозволяє частково або повністю замістити природний газ альтеративними енергоносіями, вимагає підготовки значного обсягу документації, отримання численних дозволів, експертиз, і, відповідно, супутніх матеріальних витрат.

"Ще три тижні тому, на засіданнях уряду та урядових комітетів ми зверталися з пропозицією максимально законодавчо врегулювати і процедурно спростити ці питання", – поінформував учасників наради генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов.

Крім того, за словами Руслана Іллічова, коли на одному з засідань Кабміну постало питання про звільнення імпортерів котлів від мит та ПДВ, ФРУ висловила принципові заперечення, наголосивши, що в Україні достатньо підприємств, які на високому технологічному рівні виробляють котли і супутнє обладнання. "Сьогодні важливо спрямувати наші спільні зусилля на те, щоб саме вітчизняні виробники енергозберігаючого устаткування отримали преференції від держави", – підкреслив Руслан Іллічов.

"Найперше, що необхідно зробити уряду - це максимально спростити усі регуляторні аспекти впровадження енергоефективних проектів", - сказав Руслан Іллічов. Він також наголосив на необхідності підтримки саме національних виробників енергообладнання, а також акцентував на пріоритетності якнайширшої виробничої кооперації підприємств – виробників енергоощадного устаткування з виробниками альтернативного палива.

У свою чергу президент Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України Валерій Печаєв навів конкретні приклади того, як дозвільна система в Україні не дозволяє впроваджувати на підприємствах альтернативне опалення. За його словами, термін введення в експлуатацію котельні на пелетах з деревини на крупному фармацевтичному підприємстві, з урахуванням отримання всіх законодавчо необхідних дозволів та висновків, складе не менше 7-9 місяців.

Валерій Печаєв озвучив першочергові кроки, які на думку фармацевтичних підприємств, дозволять впроваджувати енергоефективні технології на виробництвах. "Найголовніший висновок - необхідно переходити від дозвільної системи до декларативної. У ситуації, коли енергобезпека країни опинилась під загрозою, ходити і випрошувати у чиновників довідки та дозволи на встановлення енергоефективного обладнання є неприпустимим. Має бути декларативний підхід, коли підприємство встановлює альтернативний котел і повідомляє про це уповноваженим державним установам. У свою чергу, працівники цих держустанов повинні прийти на підприємство і надати необхідну консультаційну та технічну допомогу в обслуговуванні енергозберігаючого обладнання", - наголосив президент Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України.

Учасники наради також обговорили актуальні питання енергозбереження та можливості переведення різних галузей промисловості України на альтернативні види опалення – електричне, біопаливо, синтетичний газ.

За результатами проведеної наради Федерація роботодавців України підготує пропозиції необхідних змін у дозвільне законодавство, а також запропонує механізми максимального використання обладнання вітчизняних виробників для модернізації об’єктів теплоенергетики, промислових підприємств з метою зменшення споживання природного газу. Зазначені пропозиції будуть запропоновані Уряду в рамках підготовки загальнодержавного плану заходів із заміщення природного газу іншими видами енергоносіїв, що зараз розробляються Антикризовим енергетичним штабом при Кабміні.