Необхідно скорочувати не кількість контролюючих органів, а обсяг їх функцій - ФРУ

27 серп. 2014

Для того, щоб бізнес в Україні дійсно відчув дерегулятивний ефект від проведення оптимізації роботи контролюючих органів, необхідно, передусім, скоротити обсяг контрольно-наглядових функцій. На цьому наголошує Федерація роботодавців України у своєму листі до Віце-прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана.

Наразі скорочення кількості органів відбувається з автоматичною передачею обсягу контролюючих функцій органів, що підлягають ліквідації, новоутвореним органам. Тим самим, стверджують в ФРУ, досягається лише зменшення витрат держави на утримання перевіряючих. При цьому, створюються "мегаконтролюючі" органи, які набувають "мегаповноважень" у відповідній сфері.

Тож, як підкреслюється у зазначеному зверненні ФРУ, має бути проведена інвентаризація не тільки контролюючих органів, а, перш за все, обсягу контролюючих функцій на предмет їх дублювання, а також визначення доцільності їх подальшого існування.

Крім того, важливо розмежувати на законодавчому рівні функції центрального органу виконавчої влади з формування і реалізації державної політики у відповідній сфері та функції здійснення нагляду і контролю у сфері господарської діяльності. В іншому випадку, наголошують в Федерації роботодавців України, породжується внутрішній інституційний конфлікт, коли орган, який формує політику у відповідній сфері та є регулятором, одночасно є органом, який сам же і реалізує цю політику.

Тому, формування політики у сфері державного нагляду та контролю має здійснювати міністерство. У свою чергу служба, агентство або інспекція, діяльність яких координується цим міністерством, – реалізовувати цю політику.

 
Довідка.

Президент України Петро Порошенко на початку серпня заявив про те, що найближчим часом в Україні кількість органів контролю скоротиться з 83 до 19. Федерація роботодавців України у 2013 році вперше в Україні систематизувала інформацію про всі контролюючі органи, які мають право здійснювати перевірки підприємств. Наприкінці 2013 року 70 органів державного контролю, за дорученням Уряду, передали до ФРУ дані про кількість проведених планових та позапланових перевірок, суми накладених фінансових санкцій, кількість притягнутих до відповідальності підприємців і підприємств, робота яких була призупинена або зупинена.

Найближчим часом ФРУ публічно відзвітує про результати діяльності контролюючих органів в Україні за перше півріччя 2014 року.