ФРУ категорично не погоджується з урядовим варіантом реформування загальнодержавного соцстрахування

10 вер. 2014

КИЇВ, 10 вересня 2014 року. Федерація роботодавців України категорично не погоджується з урядовим варіантом реформування загальнодержавного соціального страхування. Так звані реформи прописані у відповідному законопроекті, який ініціює Міністерство соціальної політики.

Складається враження, що єдиною реальною "реформою" цього проекту закону є перепідпорядкування трьох видів соціального страхування персонально Міністру соціальної політики – зазначають в ФРУ. Запропонований Міністерством документ не вирішує накопичені роками проблеми соціального страхування. В ньому збережені атавізми вже існуючої системи страхування, такі як: збереження видатків не страхового характеру, консервування виплати незастрахованим особам без сплати внесків, обов'язкове страхування цивільно-правових відносин, утримання за страхові кошти державних органів та держслужбовців, а також фінансування заходів політики зайнятості. До того ж роботодавець так і продовжує виконувати функції страховика і податкового агента. Натомість посилюється контролюючий тиск на роботодавця з боку системи.

Крім того, як зазначають в ФРУ, законопроект розроблявся Мінсоцполітики в односторонньому порядку, без будь-якого попереднього його обговорення з роботодавцями і профспілками.

На думку самих роботодавців, модернізація системи соціального страхування повинна складатися, зокрема: зі зменшення розміру єдиного соціального внеску, зменшення кількості та уніфікації статусу страхових фондів, безумовного відокремлення страхових коштів від Держбюджету, виключення контролюючих функцій соцстраху по відношенню до роботодавців, а також максимальної орієнтації системи страхування на забезпечення громадян страховими виплатами та ліквідації не страхових послуг. Крім того, вважають в ФРУ, слід інституційно і функціонально розмежувати страхування на випадок безробіття та завдання політики зайнятості, пенсійного страхування та системи державних допомог.

В ФРУ також наголошують, що одним із ключових питань модернізації системи є ліквідація не страхових напрямків витрачання коштів. До таких видатків на сьогодні належать:

- в страхування з тимчасової втрати працездатності: придбання путівок на санаторно-курортне лікування, фінансування санаторіїв-профілакторіїв, позашкільне обслуговування, часткове фінансування спортивних шкіл;

- в страхуванні на випадок безробіття: профпідготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, видача ваучерів, громадські роботи, компенсація єдиного внеску, інформаційно-консультаційні послуги, профорієнтація, фінансування заходів визначених Законом України «Про зайнятість населення», утримання органів служби зайнятості;

- в страхуванні від нещасних випадків на виробництві: відшкодування пенсій по інвалідності, одноразові виплати у разі стійкої втрати працездатності.

Федерація роботодавців України наполягає на проведенні публічного діалогу, перш ніж приймати подібні достатньо важливі, не тільки для роботодавців, а й для всієї держави, реформи загальнодержавного соцстрахування.