ФРУ зустрілась з головним кандидатом на посаду бізнес-омбудсмена в Україні

9 жовт. 2014

КИЇВ, 9 жовтня 2014 року. Сьогодні відбулась робоча зустріч з головним кандидатом на посаду бізнес-омбудсмена в Україні, паном Ніка Гілаурі. Ця зустріч відбулась за наполяганням заступника Голови Ради Федерації роботодавців України Дмитра Олійника, який входить до складу Групи Сторін. Саме ця Група і має прийняти рішення про обрання бізнес-омбудсмена, з наступним затвердженням кандидатури на засіданні Кабінету Міністрів.

Як зазначив сам пан Гілаурі, він працював міністром енергетики, прем'єр-міністром Грузії з 2004 по 2012 роки, а також міністром фінансів у 2008 році, в найтяжчий для Грузії час, під час військових дій. За роки його прем'єрства вперше в історії Грузії було створено Інститут бізнес-омбудсмена, який діє й донині. В той час Грузія із 127-го місця в рейтингу Doing business опинилась на 8-му місці. Такий прорив не було зроблено жодною країною з економікою, що розвивається. Ним було зроблено очищення влади, було звільнено близько 3000 посадовців, які підозрювались у корупційних діяннях.

Кандидатом була також представлена концепція розвитку Інституту бізнес-омбудсмена в Україні. Для пана Гілаурі індикатором поліпшення інвестиційного клімату в Україні стане поліпшення показників України в рейтингах Transparency International та Doing business.

"Якщо через 6 місяців завдяки моїм зусиллям не буде сформована належна база для швидких змін, що призведуть до поліпшення умов ведення бізнесу в Україні, - я піду з посади", - сказав під час зустрічі Ніка Гілаурі. Він також зазначив, що найпотужнішим повноваженням для нього має стати довіра до нього з боку бізнесу, Президента України, Прем'єр-міністра України, які в будь-який час зможуть вислухати його і надати необхідну допомогу у вирішенні проблем.

Крім того, під час зустрічі була досягнута домовленість відносно участі пана Гілаурі в засіданні керівного органу Федерації роботодавців України, під час якого буде представлена Концепція розвитку установи бізнес-омбудсмена.

Нагадаємо, 12 травня 2014 року Кабмін підписав з бізнес-організаціями та ЄБРР меморандум про Антикорупційну ініціативу. В рамках цієї ініціативи було заплановано створити незалежний орган бізнес-омбудсмена, який сприятиме боротьбі з корупцією та поліпшенню інвестиційного клімату в країні.

Довідка. Як бізнес-омбудсмен працює в інших країнах

США

У США це уповноважений президентом орган для захисту інтересів малого та середнього бізнесу, він створений в 1953 році і щорічно розглядає майже 400 скарг.

Місія Управління Національного омбудсмена в США полягає у наданні допомоги бізнесу, в разі надмірних чи несправедливих дій федеральних агенцій із застосування нормативних актів, наприклад, частих перевірок, розслідувань, надмірних штрафів або інших необґрунтованих заходів примусу з боку федеральних органів влади.

Управління Національного омбудсмена активно співпрацює з урядом США з питань полегшення умов ведення бізнесу. Щорічно Національний омбудсмен подає до Конгресу США звіт про роботу федеральних агенцій з бізнесом. Кожна федеральна агенція отримує від Національного омбудсмена оцінку за критерієм своєчасності та якості своїх відповідей на запити бізнесу.

Бізнес-омбудсмен у цій країні також координує діяльність 10-ти регіональних уповноважених представників. Вони допомагають бізнесу, який працює на їх території, отримати доступ до інформаційно-аналітичних, нормативних та лобістських ресурсів Бюро Національного омбудсмена.

 
Великобританія

У Великобританії існує галузева спеціалізація роботи бізнес-омбудсмена. Зокрема, фінансовий омбудсмен працює зі скаргами підприємців на порушення правил гри у фінансово-банківській сфері, надає бізнесу підтримку у взаємодії з державними та недержавними фондами соціального страхування та пенсійного забезпечення.

Інший уповноважений з прав бізнесу у Великобританії - Омбудсмен власності. Він надає консультативну та правозахисну допомогу учасникам ринку землі й нерухомості, оцінних, аукціонних та інших послуг, пов'язаних з інститутом власності.

Енергетичний омбудсмен працює з учасниками ринку електроенергії і газу, забезпечує вирішення спорів у сфері енергокористування та мереж, майна і ліцензування виробництва.

На початку 2014 року у Великобританії відкрився також офіс омбудсмена з телекомунікації. Цей інститут запроваджено з метою надання допомоги бізнесу та споживачам у позасудовому врегулюванні невирішених суперечок на ринку телекомунікаційних послуг.

 
Російська Федерація

В Російській Федерації інститут бізнес-омбудсмена запроваджений зовсім нещодавно. Про запровадження посади Федерального омбудсмена з захисту прав підприємців бізнес-співтовариству у червні 2012 року повідомив президент РФ, виступаючи на 16-му Петербурзькому міжнародному економічному форумі. Уповноваженим при Президенті РФ із захисту прав підприємців є Борис Тітов.

Бізнес-омбудсмен у Російській Федерації має право відстоювати інтереси бізнесу в суді, призупиняти відомчі нормативні акти за рішенням суду і в якості забезпечувальних заходів звертатися до суду з оперативним призупиненням дій чиновників.

Борис Тітов ключовими завданнями своєї роботи на посаді бізнес-омбудсмена бачить сприяння звільненню несправедливо засуджених підприємців. За його словами, зараз кількість засуджених у РФ підприємців становить 13 тисяч осіб, причому переважна їх частина, на думку Бориса Тітова, засуджена неправомірно. Крім того, уповноважений з прав підприємців займеться зміною законодавства. Зовсім нещодавно бізнес-омбудсмен РФ також заявив про наміри "займатися діловим кліматом" та виступати зі стратегічними ініціативами: створювати незалежний третейський арбітраж, захищати інвестиції в Росії і російські інвестиції за кордоном.

 
Грузія

В Грузії офіс бізнес-омбудсмена був створений у 2011 році в якості незалежного органу, підзвітного парламенту. Омбудсмен призначається прем'єр-міністром за узгодженням з головою парламенту. Основним призначенням цього інституту, згідно з ст. 42 Податкового кодексу Грузії, є створення сприятливого ділового середовища в країні.

До обов'язків захисника прав підприємців у Грузії входить допомога бізнесменам у відносинах з державою, а також питання захисту прав платників податків. Крім того, грузинський бізнес-омбудсмен повинен виявляти і реагувати на факти порушень законодавства у діловій сфері, надавати різнобічне сприяння відновленню порушених прав грузинських підприємців.

За словами чинного бізнес-омбудсмена Грузії Майї Мередової: "Омбудсмен має діяти, як чемпіон і промоутер кращого законодавства, пов'язаного з бізнесом, і докладати зусиль для подальшого його поліпшення".