ФРУ: Без скасування постанови НБУ №591 протягом найближчих років Україна втратить десятки мільярдів доларів інвестицій

29 жовт. 2014

КИЇВ, 29 жовтня 2014 року. Без скасування постанови НБУ №591 протягом найближчих років Україна втратить десятки мільярдів доларів інвестицій. Такий прогноз дали учасники прес-конференції, яка проходила в Федерації роботодавців України і була присвячена оцінці впливу зазначеної постанови на виробництво та експортно-імпортні операції.

"Подібне непрофесійне і безвідповідальне рішення НБУ зрештою надто дорого коштуватиме українській економіці та її іміджу надійного торгівельного партнера. За нашими прогнозами, в разі продовження дії постанови №591, падіння ВВП прискориться на 1-2%. А це 15-30 млрд. грн.", - сказав під час прес-конференції заступник Голови Федерації роботодавців України Дмитро Олійник.

Зокрема, зазначеною постановою запроваджена заборона на здійснення платежів за імпортними операціями без ввезення товару на територію України. Це, як приклад, позбавляє українських фармацевтів можливості здійснювати обов'язкову реєстрацію лікарських засобів на території іноземних держав.

"На сьогоднішній день повністю зупинена реєстрація нових медичних препаратів і перереєстрація вже добре зарекомендованих вітчизняних засобів на зовнішніх ринках. Поступово це призведе до повної зупинки експорту вітчизняних медпрепаратів. Тобто ті ринки, завоювання яких коштувало українським виробникам великих сил, будуть втрачені. Це значить, що наше місце швидко займуть конкуренти з інших країн", - наголосила генеральний директор АТ "Лекхім" Тетяна Печаєва. Вона поінформувала, що за останній місяць жодне фармацевтичне підприємство не змогло зареєструвати свої медпрепарати.

Унеможливлюється також і проведення розрахунків за проведення будь-яких робіт чи за надання будь-яких послуг, що передують імпортним або експортним контрактам. "Високотехнологічні підприємства, фактично, позбавлені можливості сплачувати за кордоном за інжинірингові та маркетингові роботи, закупівлю ІТ-послуг, ремонт виробничих ліній або їх частин. Зазначена постанова дає нам лише право сплачувати за транспортні розходи", - зауважив генеральний директор АТ "СКФ Україна" Володимир Цибульський. Не менш дико, за його словами, виглядає і безпрецедентне порушення майнових прав іноземних інвесторів, через заборону повернення за кордон їх коштів, отриманих від продажу цінних паперів українських емітентів.

Під питання ставиться і можливість проводити передоплату, у тому числі за довгостроковими контрактами. Так, наприклад, підприємства легкої промисловості, з прийняттям постанови №591, фактично, позбавлені можливості своєчасно завозити на територію Україні сировину, яка традиційно ніколи не вироблялася в Україні. Приміром слугує бавовна, синтетичні нитки або спеціальні пігментні композиції для фарбування камуфльованої тканини. "Всі знають про проблеми з одягом для нашої армії. Однак через зриви поставок необхідної сировини для виробництва тканин, ми ризикуємо залишитись без останнього для пошиття такої необхідної сьогодні військової форми", - наголосив заступник голови Наглядової ради ПАТ "Черкаський шовковий комбінат" Борис Тімонов.

Під загрозою й імпорт нафтопродуктів, який взагалі може зупинитися. А це означає не тільки дефіцит пального на заправках України, а й загрожує збору ще незібраних на полях врожаїв кукурудзи та цукрового буряку.

Загалом же по економіці, втрати тільки від заборони здійснення платежів по імпортних операціях без ввезення товару на територію України, можуть сягнути 4-5 млрд. дол. вже найближчими місяцями – резюмували в Федерації роботодавців України.