Роботодавці ГМК попереджають про втрату десятків тисяч робочих місць

17 груд. 2014

КИЇВ, 17 грудня 2014 року. Роботодавці ГМК попереджають про втрату десятків тисяч робочих місць, якщо влада не припинить підвищувати податки за користування надрами при видобуванні залізної руди. З цим Федерація роботодавців металургів України та Федерація роботодавців гірників України звернулися до Президента, Прем'єр-міністра України, а також Міністра економрозвитку, Міністра фінансів та Голови ДФС України.

На сьогоднішній день частка гірничо-металургійного комплексу у ВВП України складає понад 15% і забезпечує понад 10% податкових надходжень до бюджетів всіх рівнів та близько 45% надходження валюти в країну. На підприємствах ГМК працює 350 тис. чоловік, близько половини з яких можуть втрати свою роботу, і це без врахування зайнятих працівників у суміжних галузях.

Як зазначається у зверненні, останнім часом рентабельність цієї галузі значно поступається показникам інших країн. Гірники та металурги відзначають, що значний надлишок гірничодобувних та металургійних потужностей у світі, й без того, призвів до рекордного зниження ціни на залізну руду: з початку 2014 року вона знизилася майже вдвічі. Натомість собівартість української залізної руди постійно зростає, однією з головних причин чому є значне збільшення плати за користування надрами.

Таким чином, ціни на продукцію українських підприємств ГМК виявляються затиснутими з одного боку падінням цін на світових ринках, а з іншого боку – постійно зростаючою собівартістю. До цього також додається тиск на собівартість продукції з боку природних монополій через зростання цін на енергоносії, а також тарифів на залізничні перевезення – йдеться у зверненні роботодавців ГМК.

"Тільки за останні дев'ять місяців двічі вносились зміни до Податкового кодексу в бік збільшення ставок плати за користування надрами при видобутку залізних руд. У підсумку, ставки збільшилися у 5 разів, і не факт, що не виростуть ще більше", - обурений Голова Федерації роботодавців гірників України Сергій Сторчак. Він також зазначає, що це вже призвело до вилучення з обігу підприємств ГМК близько 1,5 млрд. грн., що, фактично, звело нанівець всі інвестиційні проекти з модернізації на гірничорудних підприємствах.

Голова Федерації роботодавців металургів України Сергій Біленький зауважує, що новий механізм визначення вартості видобутої залізної руди абсолютно не враховує багатьох факторів, притаманних українським добувним підприємствам. "Гірничо-геологічні умови видобутку залізної руди в Україні істотно складніші, ніж у найбільших світових виробників з Австралії та Бразилії. Наші підприємства вимушені нести додаткові витрати на розкриття, буро-вибухові і збагачувальні роботи, щоб отримати продукцію порівняної із конкурентами якості", - наголошує Сергій Біленький.

Голова Федерації роботодавців металургів України також зазначає, що навіть наші найближчі конкуренти з Росії, у яких схожі із українськими гірничо-геологічні умови, виграють за рахунок більш низьких цін на енергоносії та меншого податкового навантаження. "Відтак посилання наших представників влади на досвід інших країн, які нібито отримують значно більшу плату за користування надрами, просто неприпустимі", - резюмує Сергій Біленький.

У своєму зверненні Федерація роботодавців металургів України та Федерація роботодавців гірників України звернулися до влади з проханням знизити плату за користування надрами при видобуванні залізної руди. Також роботодавці ГМК наголосили, що вони зовсім не залучаються до обговорення важливих для цієї галузі нормативно-правових документів, а їх пропозиції переважно не враховуються. У свою чергу роботодавці ГМК готові активно співпрацювати із владою у будь-яких питаннях, пов'язаних із роботою цієї найпотужнішої галузі вітчизняної промисловості.