ФРУ виборола скасування платного моніторингу та наукового супроводження у сфері надрокористування

10 лют. 2015

КИЇВ, 10 лютого 2015 року. Федерація роботодавців України через три роки запеклих дискусій із органами влади виборола скасування платного моніторингу та наукового супроводження у сфері надрокористування. Цей шлях ФРУ пройшла разом із своїми членами – Федерацією роботодавців гірників України, Асоціацією виробників будівельних матеріалів та відомими в Україні підприємствами-надрокористувачами.

Сьогодні Кабінет Міністрів України опублікував постанову №42, яка скасовує ряд процедур, що створювали суттєвий адміністративний тиск та корупційне навантаження на підприємців у цій сфері. Ці процедури здійснювались на платній основі і коштували бізнесу від 60 тис. грн. до 2 млн. грн. за одне родовище корисних копалин щорічно. За оцінками експертів ФРУ, обмеження кількості перевірок у сфері надрокористування дозволить заощадити бізнесу від 1 до 3 млрд. грн., які можна спрямувати на створення нових робочих місць та оновлення виробництва.

Легалізована необхідність сплачувати величезні кошти за віртуальні послуги викликала обурення та чисельні нарікання з боку надрокористувачів. Витрати з проведення моніторингу та наукового супроводження надрокористування збільшували собівартість продукції та знижували її конкурентоздатність на ринку.

За даними Держгеонадр на сьогоднішній день діє понад 3700 спеціальних дозволів на користування надрами. В кожному випадку спеціальний дозвіл передбачав обов'язковість проведення моніторингу і наукового супроводження, який насправді є купою не потрібних ані державі, ані надрокористувачу паперів. Ця схема була ще побудована у 2011 році тодішнім керівництвом Мінприроди та Держгеонадр. До того, ж подальше використання цих коштів спеціалізованими державними підприємствами, що знаходяться в сфері управління Держгеонадр, й досі залишається невідомим.