Парламентський комітет погодив законопроект, що має вирішити проблему з виплатою пільгових пенсій за списками 1 і 2

2 лип. 2015

Комітет ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення на своєму засіданні 1 липня погодив важливий для промисловців законопроект, що має вирішити проблему з виплатою пільгових пенсій особам, які працювали у шкідливих та важких умовах, або за так званими списками 1 і 2. Ініціатором та розробником цього проекту закону виступила Федерація роботодавців України.

Починаючи з 2011 року для всієї української промисловості вкрай актуальною є проблема, пов'язана з вимогою законодавства відшкодовувати витрати на виплату таких пенсій. В Україні майже півтора мільйона людей отримують пільгові пенсії за списками 1 і 2. З цієї кількості, на промисловість приходиться більше 90% працівників, де кожен 5-ий працівник отримує пенсію за роботу у шкідливих і важких умовах.

Як зазначають в ФРУ, непомірний тягар по виплаті пенсій за минулі періоди, більшість яких припадає ще на радянські часи, фактично, не залишає багатьом підприємствам можливостей для розвитку та збільшення обсягів виробництва.

"Величезні борги підприємств перед Пенсійним фондом, які за нашими підрахунками, на початок 2015 року складали приблизно 7 млрд. грн., подекуди в рази перевищують сам фонд оплати праці цих підприємств", - наголосив заступник Голови Ради ФРУ Олексій Мірошниченко. За його словами, якщо вищезазначений законопроект не буде прийнятий у парламенті найближчим часом, 600 підприємств в Україні можуть збанкрутувати тільки по причині непомірної заборгованості перед Пенсійним Фондом по пільговим пенсіям.

Законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо пільгового пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" є першим серйозним кроком на шляху до стимулювання роботодавців покращувати умови праці для осіб, які сьогодні працюють у шкідливих та важких умовах праці – переконані в Федерації роботодавців України.

Цим проектом закону пропонується звільнити підприємства та організації від зобов'язань відшкодовувати Пенсійному фонду виплату і доставку пенсій за списками 1 і 2. Для відшкодування Пенсійному фонду фінансування виплати пенсій, призначених на пільгових умовах, пропонується запровадити додаткові ставки єдиного соціально внеску у розмірі:

15 % – за осіб, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, за списком №1;

7% – за осіб, які зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, а також на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "в" - "з" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", за виключенням підприємств, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку.

Федерація роботодавців України й надалі буде підтримувати зазначений законопроект. У разі його прийняття Верховною Радою у першому читанні, ФРУ буде ініціювати до другого читання запровадження механізму розстрочення заборгованості підприємств, установ та організацій з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій на 60 календарних місяців.