АМУ: Верховенство права – фундамент незалежності України

22 лип. 2015

Без належного функціонування верховенства права українська незалежність є незавершеною. Про це заявив лорд Макдональд, керівник напряму "Верховенство права" в Агентстві модернізації України, під час круглого столу, який АМУ організовувало в Києві.

Чергову зустріч європейської команди Агентства модернізації із громадянським суспільством України провів експерт з правових питань, член Палати лордів, Головний прокурор Англії та Уельсу (2003-2008 рр.) лорд Макдональд. В круглому столі взяли участь європейські та українські діючі та колишні судді, експерти з юридичних питань та представники громадськості. 

Лорд Макдональд у ході дискусії зазначив, що питання налагодження верховенства права в Україні – це не просто питання інтеграції до ЄС, це питання національної реалізації, що й служитиме захисту прав людини, зміцненню національної безпеки та гарантуванню територіальній цілісності.

"Відсутність верховенства права в Україні призвела до безкарності та корупції, згубила життя людей та скомпрометувала репутацію цілого покоління суддів, працівників правоохоронних органів та державних службовців", – сказав лорд Кен Макдональд.

Пакет рекомендацій для реформ в Україні, яким займається лорд Макдональд разом із командою АМУ, міститиме норми, що можуть повернути довіру до вітчизняної Феміди, переконаний Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Фірташ.

"Судова система повинна гарантувати інвесторам захист їхніх прав незалежно від обставин. Кожна людина, яка вклала кошти в Україну, хоче мати впевненість в надійності своїх інвестицій. Звісно, дієва судова реформа – це перше, чого чекає інвестор від України", – відзначив Дмитро Фірташ. 

Саме корупція в судовій системі України лякає іноземних інвесторів, а також пояснює відтік капіталу із України, певен Президент АМУ Міхаель Шпінделеггер. "Недієздатне верховенство права в Україні змушуватиме закордонних інвесторів триматися осторонь. В той же час, інвестори – це саме те, чого вкрай потребує країна", – запевнив віце-канцлер Австрії (2008-2014 рр.) Міхаель Шпінделеггер.

Судова система повинна бути втіленням незалежності, гідності та якості, кажуть спеціалісти АМУ. В свою чергу створення в Україні дієздатної системи верховенства права стане фундаментальною основою для залучення іноземних інвестицій. Колишній королівський прокурор лорд Макдональд зазначає, що правоохоронні органи повинні запровадити процес конкурсного відбору, діяти підзвітно, професійно та на незалежній основі.

"Сьогодні репутація судової системи в Україні є вкрай зіпсованою", – наголосив він, а також додав, що зволікання із створенням ефективної системи верховенства права може мати руйнівні наслідки для майбутнього України. "Цивільне судочинство має бути спрощене і дерегульоване. Система кримінального правосуддя повинна взяти на себе зобов'язання щодо захисту прав людини", – підкреслив Макдональд.

Наступний круглий стіл Агентства і громадянського суспільства в Україні буде присвячений модернізації української економіки. Він відбудеться у Києві 29 липня 2015 року під головуванням колишнього прем'єр-міністра Польщі Вальдемара Павляка.

 
Довідка.

Агентство модернізації України – це неурядова організація, головний офіс якої знаходиться у Відні. АМУ об'єднало видатних європейських політиків, науковців, експертів та українське громадянське суспільство для відповіді на виклики, які стоять перед Україною сьогодні. Результати роботи АМУ будуть відображені у Програмі модернізації України, яку буде представлено українській та західноєвропейській громадськості восени 2015 року.