Українські шахти залишили без необхідної вибухівки

19 лют. 2016

Блокування Державною службою України з питань праці застосування вибухівки може привести до стрімкого зниження видобутку вугілля і зростання протестних настроїв серед шахтарів. Про це йдеться у зверненні Федерації роботодавців України на адресу Міністра соціальної політики України Павла Розенка та Голови Комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва Віктора Галасюка.
 
У зверненні наголошується, що у січні 2016 року в Україні закінчилися запаси вибухівки, яка застосовується на вугледобувних підприємствах, де проводяться гірничі видобування в твердих породах для підготовки виїмкових дільниць з видобутку вугілля. Раніше вугільні підприємства вибуховими речовинами забезпечувалися Донецьким казенним заводом хімічних виробів та Хімічним казенним об'єднанням, яке розташоване у Луганській області. Ці підприємства нині знаходяться на непідконтрольній території і припинили роботу в червні 2014 року. З цього моменту поставки вибухівки в Україну здійснювало польське підприємство "NITROERG С. А.". Річна потреба шахт у вибухівці складає 195 тонн. Цей обсяг вибухових речовин польської компанії був імпортований у першому півріччі 2015 року, і повністю використаний шахтами до кінця року. Дозвіл на імпорт та використання продукції "NITROERG С. А." видала Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки. Цей орган був ліквідований 30 вересня 2015 року, а його функції були передані Державній службі України з питань праці.
 
При спробі "NITROERG С. А." в середині 2015 року одержати черговий дозвіл на імпорт і використання вибухівки, Держпраці висунув ряд додаткових вимог до перевірки якості і властивостей вибухівки, яка до цього була сертифікована в країнах ЄС. Якість емулініта РМ і метаніта спеціального Е7Н на вимогу Держпраці підтвердив Макіївський ДержНДІ з безпеки робіт і гірської промисловості. Однак дозвіл на імпорт окремих партій вибухівки так і не було видано.
 
"Відсутність вибухових речовин промислового призначення істотно ускладнює виробничі процеси підготовки нових виробок для видобутку вугілля, збільшує тривалість і трудовитрати на виконання робіт в очисних вибоях", - йдеться у зверненні ФРУ.
 
У документі наголошується, що замість 1 години вибухових робіт шахтарям доводиться працювати відбійними молотками протягом 6-8 годин. "Розцінки фізичної праці в рази менше розцінок на проведення вибухових робіт. Для того, щоб заробити ті ж гроші, шахтарям доводиться працювати набагато більше. Це підвищує соціальну напруженість серед працівників шахт і створює передумови для страйку", - підкреслюється в документі.
 
Окрім того, Держпраці досі не подано на затвердження проекту наказу Мінсоцпоілтики "Про затвердження Переліку вибухових матеріалів промислового призначення, допущених до постійного виробництва і застосування в Україні", який врегулював би питання застосування вибухівки на постійній основі.
 
ФРУ закликала Міністра соціальної політики вжити заходів для врегулювання ситуації з поставками вибухових речовин для потреб шахт та терміново затвердити відповідний Перелік.