За крок до запровадження Національної системи кваліфікацій

20 лют. 2017

Родіон Колишко, радник Конфедерації роботодавців України, член робочої групи по внесенню додатків/змін до Закону України "Про освіту": "Роботодавці традиційно дорікають системі освіти на невідповідність знань і навичок, які має випускник навчального закладу на етапі його завершення. Ця проблема не є унікальною для України, з цим стикаються практично всі країни світу. Унікальність нашої ситуації полягає в тому,  що ми, знаючи як подолати чи, принаймні, зменшити  таку невідповідність, мало що робимо».
Традиційно, універсальним механізмом поєднання можливостей системи освіти і потреб ринку праці є національна рамка кваліфікацій (НРК), яка є складовою національної системи кваліфікацій. НРК ми прийняли у 2011 р. і з того моменту вона  «успішно» не працює в Україні. Немає жодної кваліфікації, яка б, в результаті співставлення, відповідала будь-якому з 10 рівнів кваліфікацій НРК.
Слід відзначити, що за ініціативи Конфедерації у 2010 – 2012 р.р. тричі подавалися законопроекти спочатку про Національну систему кваліфікацій, а згодом про Систему професійних кваліфікацій. Ці проекти мали на меті втілити міжнародний досвід формування кваліфікацій в Україні. На той час наші ініціативи не були підтримані, хоча законопроект «Про систему професійних кваліфікацій» (реєстрац.№ 0957) був прийнятий у першому читанні.
За цей час багато було зроблено для впровадження в Україні передового досвіду формування та використання кваліфікацій: розроблено більше 50 професійних стандартів, створений та ведеться Репозитарій професійних кваліфікацій (http://www.profstandart.org.ua/), за підтримки Європейського фону навчання (European Training Foundation), "з нуля" була започаткована система підтвердження результатів неформального навчання та проведені пілотні випробування цієї системи у національному масштабі.
Багато елементів Національної системи кваліфікацій вже працюють в Україні і пройшли певне випробування часом. Залишається нанести декілька останніх штрихів, які вже передбачені у  проекті  закону України «Про освіту». 
Щоб тісно зв'язати закон з ринком праці у законопроекті був створений окремий  розділ IV «Стандарти освіти, освітні програми,  кваліфікації та документи про освіту», який описує та запроваджує систему кваліфікацій. Розділом передбачено введення до закону таких важливих елементів, як Національне агентство кваліфікацій, професійний стандарт тощо. 
Конфедерація роботодавців України сподівається, що політичні непорозуміння  не стануть на заваді скорішому прийняттю  закону України "Про освіту".