Трудові книжки-анахронізм, або необхідність?

4 серп. 2017

На Заході, якщо ви запитаєте у робітника "В тебе є трудова книжка?". У відповідь ви отримаєте здивований погляд - такого поняття як "трудова книжка" там не існує. Вони були скасовані в середині минулого століття. Сьогодні в Європі здобувачеві досить показати на співбесіді диплом про  освіту, рекомендації з минулих місць роботи та резюме.

Крім того, працівники мають книжки соціального страхування і трудові картки, які пред'являють за власним бажанням, якщо хочуть підтвердити свою кваліфікацію. Останнім часом і в Україні з'явилася тенденція ставитися до трудових книжок як до пережитку минулого. Але поки трудова книжка, згідно із законодавством, "є основним документом про трудову діяльність і трудовий стаж працівника", знати, для чого вона все-таки потрібна, корисно.

Міністр соціальної політики Андрій Рева вважає, що «трудова книжка» в Україні ніякого значення не має. «Вона свідчить тільки про місце, де ви працювали, але цю ж інформацію можна отримати в Пенсійному фонді. Тому вона не має значення ні для чого», - сказав Рева. Правда, коли саме «книжку» збираються ліквідувати, в уряді ще не вирішили. Нагадаємо, екс-міністр економіки Айварас Абромавічус також наполягав на скасуванні книжок як пережитку радянського минулого.

Правда, не всі з цим згодні. «Скасовувати трудові книжки не можна, поки не створено відповідний електронний реєстр з усіма даними про співробітників - на це потрібні кошти і не менше п'яти років», - каже  глава Федерації профспілок України Григорій Осовий. За його словами, дані в електронному вигляді зараз зберігаються тільки з 2009 року, все інше записано в трудових книжках. «Крім того, шахтарі, металурги чи хіміки не зможуть довести, що пропрацювали в важких умовах, за що їм і належить підвищена пенсія. Ці дані поки є тільки в трудових книжках», - продовжує він.

Уявляєте, перша трудова книжка з'явилася у Франції в середині XVIII століття. Уже тоді від працівника при прийомі на роботу потрібно пред'явити документ від попереднього наймача. Такий порядок був введений з метою боротьби з бродяжництвом. І хоча на дворі вже XXI століття з його масштабним розвитком IT-технологій, в нашій країні паперові трудові книжки поки не вдалося перевести в електронну форму. Причому законопроект про скасування трудових книжок на сьогодні відкликаний. Так що, схоже, з цим анахронізмом минулого нам ще належить розбиратися.

«Трудові книжки» - приклад застарілих норм, який зберігається у діючому Кодексі. В умовах персоніфікованого обліку відомостей про найманих працівників інститут трудових книжок є зайвим  обтяженням і може безболісно скасований», - вважають у Конфедерації роботодавців України.Теги: конфедерація роботодавців України , трудові книжки