Роботодавці наполягають на докорінній заміні системи державного замовлення на підготовку кадрів

11 трав. 2018

Сьогодні, на робочій групі, присвяченій підготовці фахівців для внутрішнього ринку праці, яка була проведена за результатами зустрічі представників бізнес-об’єднань, організацій роботодавців з Першим віце-прем’єр міністром – Міністром економічного розвитку та торгівлі України Степаном Кубівим 4 травня цього року, обговорювалися шляхи до реформування системи державного замовлення на підготовку кадрів.

«Уряд витрачає більше 20 млрд. грн. на фінансування державного замовлення в цьому році», заявили на зустрічі представники МЕРТ. При цьому 99 % цієї суми йде на підготовку фахівців сфери вищої освіти, адже з 2015 року підготовка робітників робітничих професій здійснюється за рахунок місцевих бюджетів за процедурою регіонального замовлення.

При цьому формування державного замовлення, за словами радника Конфедерації роботодавців України Родіона Колишка, здійснюється не на основі фінансування реальних потреб держави в спеціалістах, а на підставі пропозицій вищих навчальних закладів, які в першу чергу орієнтовані на підтримку власної конкурентоспроможності на ринку освітніх послуг, що далеко не завжди співпадає з пріоритетами розвитку держави.

Саме цим пояснюється наявність з року в рік в структурі т.зв. державного замовлення славнозвісних «юристів, економістів і міжнародників». «Кількість підготовлених за останні роки спеціалістів багато разів перевищує реальні потреби держави, втім їх підготовка здійснюється за державний кошт» -, зазначає експерт. Тобто держава витрачає бюджетні кошти, кошти платників податків на підготовку спеціалістів, які, по-перше, не потрібні державі (з професійної точки зору), по-друге, не знаходять себе на ринку праці за фахом, що призводить до ситуації, коли, наприклад, в Одесі в цьому році більше 90% осіб, що стоять на біржі праці, мають вищу освіту.

На думку роботодавців, державне замовлення має в першу чергу фінансувати потреби держави у спеціалістах – працівники бюджетної сфери, військові, працівники сфери культури тощо – які потрібні для заповнення необхідних для забезпечення нормального функціонування держави. Друга черга фінансування підготовки спеціалістів за державний кошт пов’язана із кадровим забезпеченням пріоритетів державного розвитку і має відображати середньо- і довгострокові потреби пріоритетних секторів. І вже в третю чергу має фінансуватися з державного бюджету підготовка інших спеціалістів і фахівців.

Конфедерація роботодавців України направить свої пропозиції щодо формування державного замовлення на підготовку фахівців для узагальнення до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України.
Теги: конфедерація роботодавців України , радник Конфедерації роботодавців України , думка роботодавців , Родіон Колишко , державне замовлення