Супровід людей з інвалідністю на робочому місці

12 вер. 2018

За ініціативи Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні», що підтримується Програмою розвитку ООН 7 вересня 2018 р. відбувся круглий стіл «Супровід людей з інвалідністю на робочому місці».

Питання залучення людей з інвалідністю до ринку праці має в Україні багаторічну історію, але успішною його реалізацію назвати важко. «За роки незалежності держава не створила реальних механізмів, які стимулювали і роботодавця, і особу з інвалідністю реалізовувати спільні інтереси у сфері працевлаштування», - впевнений Радник Конфедерації роботодавців України Родіон Колишко, який брав участь у заході. «На жаль, - продовжує експерт, - далі, ніж встановлення механічних квот щодо працевлаштування осіб з інвалідністю та стягування штрафів за їх невиконання, наша держава не просунулась. При цьому встановлюючи такі квоти лише для бізнесу, не включаючи себе до кола тих, хто може і має працевлаштовувати осіб з інвалідністю в першу чергу».

Втім є реальні успіхи в цій царині. За словами Романа Штогрина, директора Вінницького центру комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Поділля», в місті вже декілька років реалізується програма реабілітації осіб з інвалідністю, до якої залучені представники практично всіх груп інвалідності, хто має бажання працювати. «Одне з головних завдань працівників нашого центру було переконати осіб з інвалідністю, їхніх родичів та близьких, що вони (особи з інвалідністю) є затребуваними на ринку праці, що вони можуть бути успішними і самодостатніми», зазначає Роман Шторгин. І приклади, побудовані на реальних життєвих історіях людей, що знайшли собі роботу і успішно працюють вражають.

Міжнародні приклади державної політики працевлаштування осіб з інвалідністю Нідерландів і Польщі представила міжнародний експерт Програми пані Барбара Мюрей. За словами експертки обидві країни пішли шляхом не нав’язування квот на працевлаштування осіб з інвалідністю, а через діалог з соціальними партнерами і власний приклад, що довів бізнесу, суспільству і самим особам з інвалідністю, що завдяки спільним зусиллям ринок праці стає все більше інклюзивним.

Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук у своєму виступі зазначив, що багато питань, які обговорювались під час круглого столу, врегульовані на рівні відповідних конвенцій МОП та закликав органи влади, соціальних партнерів до спільних дій щодо їх ратифікації.

За результатами експертного обговорення були прийняті рішення розглянути комплексні зміни до законодавства, що регулює надання послуги з соціальної реабілітації, зокрема, моделі супроводу людей з інвалідністю на робочому місці та можливості фінансування відповідних заходів з центрального і місцевого бюджетів.
Теги: Родіон Колишко , конфедерація роботодавців України