Чи є перспективи у вищої освіти України?

25 вер. 2018

Чи є перспективи у вищої освіти України?

На це питання намагалися знайти відповідь учасники круглого столу "Вища освіта в Україні: рушійна сила позитивних змін в країні чи… ?", який за підтримки Інституту професійних кваліфікацій було проведено Конфедерацією роботодавців України 21 вересня.

Відкриваючи круглий стіл, Президент Конфедерації роботодавців України Олег Шевчук наголосив на важливості вищої освіти для розвитку країни і сучасного бізнесу зокрема. Особливо значення вищої освіти, за словами Олега Шевчука, відчувається в контексті перспективи переходу окремих секторів економіки до «Індустрії 4.0» яка в основному базується на розвинутому інтелекті людини і цифрових технологіях. «Ми стоїмо на порозі нових змін в структурі зайнятості і вимог до працівників, які все більше будуть потребувати якісної і сучасної освіти, здатності вчитися впродовж життя і бути готовим до нових технологічних змін виробництв самого місця роботи. Роботизація, цифрові технології та їх безпека, дистанційні робочі місця - ось сучасні тренди розвитку бізнесу», - зазначив Президент Конфедерації роботодавців України.

У роботі круглого столу взяли участь народний депутат України Віталій Курило, народний депутат України, Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександр Співаковський, Директор аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний, представники Національної академії педагогічних наук України, органів влади, асоціацій ректорів вищих навчальних закладів, експерти.

Одним з центральних питань обговорення було питання вступу до закладів вищої освіти. «Ми бачимо, як реформа «широкого конкурсу» призводить до процвітання кон’юнктурних спеціальностей і фактично «вимиває» молодь з регіонів. Державне замовлення стало розподілятися настільки нерівномірно, що це вже загрожує освітнім екосистемам багатьох областей країни.», зазначає народний депутат України, Перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександр Співаковський.

Народний депутат України Віталій Курило у своїй доповіді зазначив власне бачення основних напрямів реформування системи вищої освіти в Україні, зазначаючи, зокрема, що державна політика розвитку системи вищої освіти має зосереджуватися на рівності доступу до якісної вищої освіти для всіх, що важко забезпечити на регіональному рівні, враховуючи те, що майже 40% всього державного замовлення зосереджено в трьох містах України – Києві, Харкові та Львові. Ці міста виступають як своєрідний «пилосос» для талановитої молоді з регіонів, які, залишивши регіон, скоріше за все туди вже не повернуться.

За словами Виконавчого Віце-президента Конфедерації роботодавців України Олексія Мірошниченка «Вища освіта в Україні сьогодні не відіграє ролі рушія змін, вона радше виконує соціальну роль для утримання певної частини молоді в освітньому середовищі певної частини молоді, але це далеко не єдина функція й завдання вищої освіти».

Презентуючи попередні результати аналізу вступної кампанії 2018 р. Директор аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний, зокрема, зазначив, що «основними трендами вступної кампанії цього року були ІТ й медичні спеціальності. Натомість, конкурси на інженерні, педагогічні спеціальності, а також на спеціальності, пов’язані із фундаментальними дослідженнями, залишаються традиційно низькими».

Питанням корпоратизації закладів вищої освіти було присвячено виступ Едуарда Рубіна, який, зокрема, зазначив, що «ефективне регулювання університетів можливе лише там, де відсутня корупція. В наших умовах будь-яке втручання держави означає відповідні «схеми» у тому чи іншому вигляді». У відповідь на це представник Фонду державного майна України зазначив, що перед тим, як говорити про корпоратизацію ВНЗ необхідно дати собі чітку відповідь – для чого вона, оскільки, зазвичай, корпоратизація підприємства у подальшому має завершитися його приватизацією. І чи готове до цього суспільство?

Академік-секретар Відділення вищої освіти Національної академії педагогічних наук України, член-кореспондент Петро Саух коротко повідомив про стратегію реформи системи вищої освіти України, яка наразі розглядається МОН України.

За результатами круглого столу будуть підготовлені рекомендації, які будуть надіслані всім заінтересованим сторонам.
Теги: Олег Шевчук , Президент Конфедерації роботодавців , Олексій Мірошниченко , Виконавчий Віце-президент Конфедерації роботодавців , конфедерація роботодавців України