Оприлюднення заробітних плат. Соціальна справедливість чи соціальний конфлікт?

6 груд. 2018

Олексій Мірошниченко, Виконавчий Віце-президент Конфедерації роботодавців України

До написання цього блогу мене спонукала непроста дискусія, що відбулася 5 грудня на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

Обговорювалося питання: «Проект Постанови Верховної Ради України про оприлюднення розмірів виплачених заробітних плат членам Кабінету Міністрів України, народним депутатам України, керівникам центральних органів виконавчої влади та керівникам державних підприємств».

Звісно, що це політичне рішення і прогнозовано було прийнято одноголосно. Тепер, можливо, Верховна Рада зобов’яже Уряд щомісячно оприлюднювати зарплати високопосадовців і керівників великих підприємств, де держава є 100% акціонером, суддям.

У мене особисто двояке ставлення до такого політично - передвиборчого рішення.

З одного боку, керівники повинні отримувати достойні зарплати. Це дійсно шлях до зменшення зловживань і корупції, а також залучення до державного управління професіоналів.

З другого боку, при середній зарплаті в 9300 гривень у країні зарплата в 150 000 у чиновників викликає нерозуміння у людей і призводить до соціальної напруженості. Особливо коли цю тему постійно підігрівають політики. Більш того, це свідома спроба зіштовхнути лобами управлінців і простих громадян. На мій погляд, це чергова спроба створити напруження в суспільстві і головне, що воно не має практичного вирішення в найближчій перспективі.

Також є ще один важливий момент у розмірі заробітних плат і збільшенні кількості чиновників - це збільшення видатків, а точніше коштів платників податків на державне управління. І про це, на жаль, мало хто говорить. А якщо і говорять , то їх не чують.

На моє переконання, давно вже пора законодавчо обмежити державні витрати розміром до 30% коштів від ВВП і розробити нову систему оплати праці державних службовців.

До речі, багато відомих економічних експертів схиляються до оптимальної цифри в 25% державних витрат від ВВП. При цьому я розумію, що воююча країна може на цей час і перевищувати ці цифри. Але ніщо не заважає ґрунтовно обговорити цю проблему, особливо коли Україна прагне перейти на 3-х річний термін планування бюджету.

Дійсно, зарплати високопосадовців повинні бути достойними і спонукати до роботи на користь держави, а не на свій "карман".

У той же час наша бідна держава не може собі дозволити таку велику кількість чиновників і таку велику кількість державних установ і організацій, які мають тенденцію до регулярного збільшення.

Але, повертаючись до заголовку цього блогу, можу собі тільки уявити, який галас підніметься у суспільстві після першого оприлюднення розміру всіх зарплат і скільки кваліфікованих керівників отримають гнівні коментарі на свою адресу і хто буде збирати політичні дивіденди...
Теги: Виконавчий Віце-президент , Олексій Мірошниченко