Стан виконання зобов‘язань України перед Світовою організацію торгівлі: рік після приєднання

2 лип. 2009

16 травня 2008 року Україна офіційно стала членом Світової організації торгівлі. Через рік  після членства представники ділових кіл, урядовці та експерти вже можуть аналізувати ступінь адаптованості української економіки до вимог СОТ та робити перші висновки щодо наслідків приєднання України.
Обговорити ці питання  зібрались представники міністерств та відомств, народні депутати України, представники бізнес-асоціацій (зокрема, Конфедерації роботодавців України) та проектів міжнародної технічної допомоги  на круглому столі  під назвою "Стан виконання зобов‘язань України перед СОТ: рік після приєднання”, який було проведено 1 липня 2009 року за ініціативи Комітету з питань регуляторної політики та підприємництва Верховної Ради України.
Основною темою для дискусії став стан виконання Україною зобов'язань щодо технічних бар’єрів торгівлі,  санітарних та фіто-санітарних заходів, стан адаптації норм законодавства України з питання державних закупівель до вимог відповідних директив ЄС та угоди СОТ.
План заходів адаптації українського законодавства до вимог СОТ було затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р.  № 1381-р. Проте наразі значна кількість його положень порушується з боку державних органів, що ставить під загрозу дотримання зобов’язань України, які містяться у Протоколі про вступ до СОТ.
Присутні погодились з тим, що одною  з ключових перешкод на сьогодні, у процесі адоптації до законодавства СОТ зокрема, та, в цілому, у розвитку національного бізнесу є проблеми технічного регулювання, харчової безпеки та державних закупівель, вирішення яких можливе шляхом приведення національного законодавства у відповідність з зобов’язаннями СОТ, при чому виконання зазначених зобов’язань має бути максимально прискорено.
За результатами круглого столу учасники, зокрема, запропонували здійснити заходи щодо посилення парламентського контролю за виконанням міжнародних зобов’язань членства України у СОТ,  щодо розгляду та прийняття законопроектів «Про ринковий нагляд», «По загальну безпеку продукції»;  підготувати робочий план з прискорення виконання зобов’язань щодо технічних бар’єрів торгівлі, санітарних та фіто-санітарних заходів. Крім того, Уряду було запропоновано підготувати аналіз результативності і ефективності державної системи контролю харчових продуктів за критеріями, що визначені міжнародною організацією з продовольства і сільського господарства (FAO) із залученням представників бізнес-асоціацій, громадськості та проектів міжнародної технічної допомоги.