Науково-практична конференція «Медіація в Україні: практика застосування світових тенденцій»

24 груд. 2009

22 грудня ц.р. відбулась науково-практична конференція «Медіація в Україні: практика застосування світових тенденцій», на якій були обговорені питання запровадження інституту медіації як альтернативного способу вирішення спорів; перспектив застосування медіації при розгляді цивільних, господарських спорів та кримінальних справ в Україні; регуляторних та процесуальних аспектів використання медіації: міжнародний досвід; процедур Med-Arb: досвід Великобританії та перспективи застосування в Україні. Така конференція стала можливою завдяки організаторам «Centralex Ukraine», Асоціації «Третейський захист», Адвокатського об’єднання «САМСОН» та за  підтримкиМіністерства юстиції України, Антимонопольного комітету України, Союзу Юристів України, Всеукраїнської правничої світлиці, Українського Національного комітету Міжнародної Торговельної Палати, Західноукраїнського регіонального представництва Третейської палати України, Асоціації спеціалістів у аграрній сфері «Третейська ініціатива».

Конфедерацію роботодавців України запрошено взяти участь в конференції в рамках партнерства з Національним комітетом Міжнародної Торговельної Палати. Також у роботі конференції взяли участь представники органів законодавчої, центральної та місцевої виконавчої влади; представники судових та правоохоронних органів; представники юридичного співтовариства; керівники і топ-менеджмент українських та міжнародних компаній, зацікавлені в інтеграції медіації в діловий оборот; журналісти, що висвітлюють правові питання.

Медіація (посередництво) як інститут розв`язання спорів є порівняно новим в сучасній правовій системі, але є досить перспективним і таким, що вирішить проблеми значного навантаження суддів, що безперечно позначається на якості правосуддя, а для сторін спору – зекономить час та кошти, забезпечить повну контрольованість змістовної та резолютивної частин рішень, що є виграшним для обох сторін, більшу ймовірність виконання рішення, яке кожна із сторін вважатиме для себе справедливим, збереже ділову репутації сторін та добрі партнерські взаємовідносини. Медіація відбувається на засадах добровільності, конфіденційності, незалежності та неупередженості медіатора.

На сьогодні інститут медіації не інституціоналізовано, хоча Міністерством юстиції розроблено проект закону “Про медіацію” ще в 2008 р. Наразі законопроект перебуває на етапі узгодження з центральними органами виконавчої влади. Також є необхідним внесення відповідних змін до низки процесуальних кодексів.

Інститут медіації може бути широко застосований при вирішенні суперечок, конфліктів, що виникають у сфері соціального діалогу між владою, організаціями роботодавців та профспілок як на національному, так і на галузевому, регіональному рівнях.