Звіт Світового банку щодо наслідків кризи та перспектив відновлення економіки в країнах Центрально-Східній Європи та колишнього СРСР

16 груд. 2009

16 грудня 2009 року представництвом Світового банку в Україні спільно з Київською школою економіки було проведено круглий стіл, присвячений презентації звіту «Буря в кінці другого десятиліття перехідного періоду: криза, відновлення економіки і реформи в Центрально-Східній Європі та республіках колишнього Радянського Союзу».

Участь в заході взяли  економічні експерти, урядовці (заступники Міністра економіки та Міністра фінансів України), представники науково-дослідного та приватного секторів, зокрема, експерт Конфедерації роботодавців України Світлана Водяник.

Точкою відліку для авторів дослідження умовно стало падіння Берлінської стіни в 1989 році, після якого багато країн регіону Центральній і Східній Європі та республіках колишнього СРСР в достатній мірі інтегрувалися у глобальні ринки через всі канали – фінанси, торгівлю та ринок праці. Разом з тим, хоча інтеграція й принесла чимало користі та  забезпечила вражаючі темпи зростання в перші десять років після фінансової кризи, що вибухнула в Росії в 1998 році, вона також призвела до того, що перед сучасною фінансово-економічною кризою країни цього регіону виявилися незахищеними.
 
На підставі чисельних макроекономічних досліджень, зібраних в своєму звіті, експерти Світового банку намагаються розкрити наступні питання: чому регіон Центрально-Східної Європи та колишнього СРСР був уражений кризою більше, ніж інші країни світу з перехідною економікою; які висновки щодо антикризових заходів вже можна зробити; які сценарії виходу з кризи існують, в тому числі для України.
 
 В свої коментарях щодо способів підтримки бідних слоїв населення в умовах рецесії представники Світового банку підкреслили важливість не простого номінального підвищення соціальних стандартів на законодавчому рівні, а, зокрема, перегляду необґрунтованих соціальних пільг та привілеїв, що їх сьогодні отримують представники вищих органів законодавчої, виконавчої та судової влади. Також в звіті наведені рекомендації щодо необхідних реформ у сферах оподаткування, трудового законодавства, митниці, інфраструктури, трудової кваліфікації, верховенства права. 
 
Повний звіт (англ. мовою) можна знайти на сайті Світового Банку (http://go.worldbank.org/BIX7L4T9D0)