Доопрацьовуємо Реєстр підприємств-експортерів на автоматичне відшкодування ПДВ

31 бер. 2011

Федерація роботодавців України публічно звертається до підприємств-експортерів з ініціативою протягом  31 березня – 7 квітня 2011 року доопрацювати Реєстр підприємств, які мають право на автоматичне відшкодування ПДВ  згідно норм Податкового кодексу.

Так, на підставі отриманих звернень щодо практики оцінки відповідності підприємств, що подали заявки на відшкодування сум ПДВ, критеріям автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ виявлені основні мотиви невключення підприємств до переліку. Серед основних – невідповідність платників податків критерію “середньої заробітної плати” та перевищення, за даними територіальних органів ДПС, граничного розміру коефіцієнту розбіжностей, який був розрахований за останні  три роки.

Під час робочої наради 15 березня 2011 року в Кабінеті Міністрів України Федерацією був презентований сформований згідно норм Податкового кодексу власний Реєстр підприємств, які мають право на автоматичне відшкодування ПДВ. До його складу увійшли 12 підприємств. Сторона роботодавців також наголосила на існуванні проблемних питань, що виникли в ході застосування Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 25.02.2011 року № 42. Серед проблемних питань:

-   використання методики розрахунку середньої заробітної плати;

- використання методики розрахунку загальної суми розбіжностей між податковим     кредитом, сформованим платником податку за придбаними  товарами/послугами, та податковими зобов’язаннями його контрагентів;

- факти необґрунтованої відмови з боку органів державної податкової служби  у включенні платників податку до Переліку підприємств, які мають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування;

- практика оскарження платниками податку повідомлення Державної податкової служби щодо його невідповідності критеріям, які надають право на таке відшкодування;

- застосування норм Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246
в частині строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї.

Слід також відзначити, що на розгляді у Голови Державної податкової служби України Віталія  Захарченка вже знаходяться листи роботодавців з наполяганням на пропозиціях вдосконалення методики розрахунків критеріїв, які визначають право платників податків на отримання автоматичного відшкодування ПДВ.

За розрахунками ФРУ приведення у відповідність до норм Податкового кодексу України критерію “середньої заробітної плати” надасть можливість отримати автоматичне відшкодування ПДВ не менш  як 150-200 підприємствам. Що ж стосується критерію граничного розміру коефіцієнту розбіжностей, який розраховується податковими органами за останні  три роки, то  його приведення у відповідність до норм Податкового кодексу дозволить повернути ПДВ ще не менш як 200 підприємствам.

Тож, зважаючи на проблемні моменти формування Реєстру, Федерація роботодавців України повідомляє, що 7 квітня 2011 року спливає термін повідомлення органами ДПС України платнику податку про невідповідність критеріям на автоматичне бюджетне відшкодування з наданням детального пояснення і розрахунків за критеріями, значення яких не дотримано.

З огляду на це, необхідно терміново, до 7 квітня 2011 року надати до Федерації наступну інформацію:

1. Заповнену анкету підприємства-експортера, що претендує на відшкодування ПДВ в автоматичному режимі, за результатами господарської діяльності у лютому 2011 році за формою, що додається.

2. Копії податкових повідомлень про невключення платника-податку до переліку підприємств, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування.
Інформацію необхідно надавати на електронну адресу: galineh@fru.org.ua, kontrolevich@fru.org.ua або факс – (044) 251-70-14, 251-70-62. 
 

 Довідково

15 березня 2011 року в Кабінеті Міністрів України відбулася робоча нарада представників ФРУ на чолі з її Головою Ради Дмитром Олійником з Віце-прем’єр-міністром України Сергієм Тігіпком, керівником департаменту податкової та митної політики Міністерства фінансів України Миколою Чмеруком, в. о. директора департаменту податкового контролю юридичних осіб ДПА України Маргаритою Альпіною з питання відшкодування підприємствам податку на додану вартість в автоматичному режимі.

Як відомо, за результатами розгляду поданих декларацій з ПДВ за січень 2011 року, Державною податковою службою України сформований перелік підприємств-експортерів, що мають право на автоматичне бюджетне відшкодування, до складу якого увійшли лише 24 з 1971 підприємств-експортерів, на суму відшкодування 457,0 млн.грн.