..

 

Парламент спростив правила працевлаштування іноземців. Чи допоможе це залучити в Україну професіоналів?

31 трав. 2017

Імміграційні правила - невід'ємна частина бізнес-клімату. Адже інвесторам потрібно приїжджати в країну, оформляти на роботу високооплачуваних професіоналів, переміщувати персонал між офісами в різних країнах. 
Україна тут, нажаль, традиційно відстає. 
З одного боку, вимоги до трудових мігрантів завищені, з іншого - низькокваліфіковані робітники з інших країн знаходять багато лазівок для проживання і роботи в нашій країні. Парламент зробив перший крок до поліпшення імміграційних правил для іноземного бізнесу. 
Минулого тижня Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №4541, який передбачає зменшення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій.
Що це дає Україні? 
Цей документ регулює два основних напрямки: скасування реєстрації іноземних інвестицій та спрощення процедур, пов'язаних з працевлаштуванням іноземців в Україні. По першому нововведенню Верховною Радою внесено зміни до Господарського кодексу та закону про режим іноземного інвестування. Цей крок спростить як залучення інвестицій, так і реєстрацію інвесторів-іммігрантів. 
Прийнятий законопроект також вводить кілька нових правил працевлаштування іноземних громадян в Україні. Попередня система була вкрай забюрократизована - прозорий бізнес мав серйозні труднощі з реєстрацією. 
Які бар'єри знімає законопроект? 
  По-перше, розширено перелік іноземних працівників, які можуть отримувати дозвіл на працевлаштування. Серед них іноземні наймані працівники, іноземні відряджені працівники, внутрішньокорпоративні цесіонарії (фізична або юридична особа, якій передається право власності за договором про уступку вимоги), іноземці або особи без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
По-друге, введено поняття особливих категорій працівників. До таких віднесено високооплачувані іноземні професіонали, працевлаштовані засновники, учасники або кінцеві бенефіціари (контролери) юридичної особи. Також в число особливих працівників увійшли випускники університетів з першої сотні світових рейтингів, іноземці творчих професій, іноземні ІТ-фахівці. При працевлаштуванні цієї категорії іноземців в кожному окремому випадку будуть вимагати конкретний перелік документів, але в цілому для них передбачені преференції.
По-третє, роботодавець може отримати дозвіл на оформлення іноземного найманого працівника за умови, що розмір його заробітної плати буде не менше п'яти мінімальних зарплат - для іноземців в системі освіти, благодійних фондах, громадських організаціях. Всім іншим категоріям найманих працівників роботодавець повинен платити не менше десяти мінімальних заробітних плат. 
Ще одна преференція - граничний термін видачі дозволу на працевлаштування збільшений до п'яти років. Його можна продовжувати необмежену кількість разів, якщо на те є підстави. Залежно від терміну видачі дозволу плата за його видачу буде диференційованою - від двох до шести мінімальних зарплат. 
Іноземні інвестори давно чекали цих кроків. Однак цього недостатньо, щоб говорити про появу в країні повноцінної імміграційної політики. Держава лише знімає ряд перешкод для деяких категорій іноземців.

Юрій Федчишин, експерт з питань податкової політики Інституту суспільно-політичних досліджень