Як погасити заборгованість з зарплати?

9 черв. 2010

Бідність працюючих, однією із причин якої є заборгованість по зарплаті, - це явище, яке необхідно ліквідувати якомога скоріше, і в цьому ми бачимо наше спільне завдання із Урядом, соціальними партнерами, зазначив Голова Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні, Виконавчий Віце-президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко на нараді у Прем'єр-міністра України.

На сьогодні склалася критична ситуація із заборгованістю держави по відшкодуванню товаровиробникам податку на додану вартість. Фактично кредитуючи державу на значні суми, роботодавці самі не мають доступних кредитних ресурсів для власного розвитку. Все це призводить до вбивчого вимивання обігових коштів та кінець-кінцем загрожує банкрутством для багатьох підприємств.

Наступна проблема - використання податкових векселів. В умовах відсутності обігових коштів на підприємствах, кредитування реального сектору економіки та катастрофічного стану виконання державою своїх зобов’язань щодо відшкодування коштів експортерам податку на додану вартість податкові векселі були чи не єдиною можливістю для національних виробників здійснювати модернізацію та створювати нові виробництва, імпортуючи сучасне обладнання. Як результат, з моменту заборони застосування податкових векселів до СПО та організацій роботодавців звернулись сотні промислових підприємств з усіх регіонів України, які після введення такої заборони зазнали значних збитків та припинили чи скоротили програми з модернізації виробництва.

Іншим аспектом є зруйнована система державних замовлень на продукцію базових підприємств, які орієнтувались та будували свою діяльність, розраховуючи на такі замовлення. Відмовляючись або не фінансуючи закупівлю їх продукції, держава, або повинна дати чітко зрозуміти, що такі виробництва непотрібні взагалі, або ж створити умови для перепрофілювання цих підприємств та забезпечення роботою тисячі людей.

Роботодавцями була запропонована низка заходів, які б дозволили частково зняти соціальну напругу та зменшити заборгованість по заробітній платі. Серед них:
- вирішення проблеми виконання державою зобов’язань по поверненню виробникові належних платежів, включаючи ПДВ та оплати за виконані державні замовлення;
- відновлення дії Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму ПДВ при імпорті товарів на митну територію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 1997 р. №1104. Як один з варіантів, роботодавці пропонують дозволити використання векселів тим підприємствам, які імпортують товари на митну територію України виключно для власних виробничих потреб, при чому частка експорту яких у загальній структурі продажу становить більше ніж 50%, та які на дату погашення податкового векселя мають невідшкодоване ПДВ, термін відшкодування якого настав.

Конфедерація роботодавців України разом з СПО виступають за термінове зменшення прихованого навантаження на Фонд оплати праці.

Щодо нарощування заборгованості із заробітної плати підприємств-банкрутів і економічно неактивних підприємств. Роботодавці - за прийняття політичного рішення, яке дозволить вийти із цієї ситуації. Можливо, одним із заходів може стати взаємозалік боргів цих підприємств, особливо державної форми власності, і населення, яке в свою чергу заборгувало за житлово-комунальні послуги тощо.

Олексій Мірошниченко звернувся до Прем’єр-міністра з пропозицією створити робочу групу щодо вирішення проблеми по заборгованості із заробітної плати по найбільш великих і значних для економіки підприємств.