«А было время...и цены снижали» В. Высоцкий

12 бер. 2019

Олексій Мірошниченко, Виконавчий Віце-президент Конфедерації роботодавців України

Слухаючи урядовців і кандидатів у Президенти про необхідність значного підняття заробітних плат, чомусь пригадалась ця фраза із пісні Висоцького «Автобіографія під гітару».

Згоден, що зарплата повинна зростати, особливо за кваліфіковану працю, бо це збільшує не тільки споживчий попит, а і дещо зменшує відтік українців за кордон. Більш того, за останні декілька років вона зростає на 20-25% щорічно, значно випереджаючи темпи зростання економіки і продуктивності праці. Але довго таке зростання продовжуватися не може.

За логікою деяких чиновників, зростання на 20 відсотків зарплати при 8 % інфляції повинно на 10-12% збільшити реальні доходи працюючого населення, але по факту, це далеко не так і темпи зростання цін значно перевищують офіційні цифри інфляції.

А тепер давайте згадаємо заголовок цього блогу і ще раз повернемося до реального зростання доходу працюючого українця. На мій погляд, варіантів не так багато і «ідеальний шторм» для цієї ситуації, це коли зростання заробітних плат відбувається при збереженні або зменшенні цін і валютній стабільності. І під цінами розуміємо не тільки тарифи на житлово-комунальні послуги, а значно ширше. Це і паливо, транспорт, продукти харчування , різноманітні послуги.

Я розумію, що повернення до тих часів, коли щорічно 1 квітня знижувалися ціни не реально. Але і ігнорувати цю проблему - це створювати замкнене коло, коли необхідність підняття заробітних плат диктується зростанням цін, а не зростанням економіки і продуктивності праці.

Чи реально якось вплинути на ціни? Прихильники ринкової економіки скажуть ні і приведуть безліч аргументів будучи по-своєму праві, забуваючи про головне правило ринкової економіки - конкуренція на товари і послуги, що призводить до зменшення ціни і підвищує їх якість. Але відносно чесної конкуренції на основні товари і послуги в Україні - більше запитань ніж відповідей ...

Чи є приклади коли стабілізація цін відбувалася в Україні - так. І приклад з упорядкуванням цін на ліки через скоординовані дії урядовців і бізнесу тому підтвердження.

Я особисто проти того, щоб держава регулювала ціни, ми це вже проходили, але і вирішувати проблему реального зростання доходів населення тільки за рахунок зростання заробітної плати без політики стримування цін на основні товари і послуги і курсової політики неможливо.

Думаю, що не всі розділяють мої думки і це нормально. Але дискусія повинна бути і рано чи пізно Уряд повинен над цим питанням замислитися.
Теги: Олексій Мірошниченко , Виконавчий Віце-президент Конфедерації роботодавців