Зміни у процедурах працевлаштування іноземців

9 черв. 2022

За ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 8 червня 2022р. було проведено круглий стіл на тему «Законодавче регулювання суспільних відносин щодо застосування праці іноземців в Україні». Від Конфедерації роботодавців України участь у роботі круглого столу взяв радник Конфедерації Родіон Колишко.

Основним лейтмотивом зустрічі стала теза народного депутата України – секретаря Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Ярослава Рущишина щодо максимальної лібералізації процедур працевлаштування іноземців, мовляв, післявоєнна Україна стикнеться з великим дефіцитом робочих рук, який пропонується компенсувати за рахунок залучення іноземців на ринок праці України.

Правовою основою таких змін може стати законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні» (реєстр. № 5795), який з минулого року знаходиться у Верховній Раді України.

На думку п. Ярослава Рущишина, наявна дозвільна система працевлаштування іноземців, навіть з ліберальними новелами, присутніми у законопроєкті № 5795 не сприяють вирішенню проблем з працевлаштуванням іноземців, дивлячись на цей процес крізь призму «презумпції винуватості роботодавця», який має обґрунтовувати свої прагнення залучити іноземця до роботи.

Представники Державного центру зайнятості повідомили, що минулого року майже 22000 дозволів на працевлаштування іноземців було видано, при цьому майже 140 млн. грн. було перераховано до бюджету Фонду соціального страхування на випадок безробіття. При цьому відсоток відмов у працевлаштуванні іноземців не перевищив 5% від загальної кількості звернень.

З боку головуючої на круглому столі народного депутата України – Голови Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової було задано питання до Державної служби України з питань праці щодо кількості виявлених порушень законодавства щодо працевлаштування іноземців та обсягу відповідних штрафних санкцій, на що представники Держпраці повідомили, що минулого року було виявлено 4 (!) порушення відповідного законодавства та стягнуто трохи більше 120000 грн. штрафних санкцій.

Питання, до якого привернув увагу радник Конфедерації Родіон Колишко стосувалося кваліфікаційних аспектів праці іноземців. У законопроекті № 5795 немає згадки про те, чи є необхідність і як перевіряти кваліфікацію іноземців, які залучаються на ринок праці України. «Разом з недосконалістю системи визнання в Україні професійних кваліфікацій, здобутих в інших країнах, затверджений Постановою КМУ від 2 червня 2021 р. № 576, це створює значні ризики. Уявим ситуацію, коли іноземець, користуючись чинним законодавством України, отримує документ про наявність в нього/неї відповідної професійної кваліфікації БЕЗ будь-якої перевірки реального рівня майстерності і вже з документом України може прямувати до країн ЄС, наносячи, таким чином, репутаційні та інші ризики вітчизняної системи кваліфікацій», - зазначив Родіон Колишко.

Учасники круглого столу досягли згоди, що наявний законопроект № 5795 може виступити основою для оптимізації законодавства щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства за умови його голосування у першому читанні та подальшого опрацювання у профільному комітеті.
Теги: радник конфедерації , Родіон Колишко , Конфедерації роботодавців України