..

 

Відкрите звернення Національної тристоронньої соціально-економічної ради до Кабінету Міністрів України

15 лют. 2008

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ
ДО КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
 
Сторона всеукраїнських об`єднань організацій роботодавців Національної тристоронньої соціально-економічної ради звертається до Уряду України щодо ситуації, яка склалася у зв’язку з відмовою органів митної служби приймати податкові векселі, що видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України.
 
Причиною виникнення такої ситуації стало прийняття Кабінетом Міністрів України постанови «Про доповнення Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України» № 1344 від 21.11.2007 р., згідно з якою введено заборонену на видачу податкових векселів платниками, якщо раніше такий платник податку чи пов'язані з ним особи, які є або були платниками податку на додану вартість, здійснювали погашення податкових векселів у спосіб, не передбачений пунктом 19 цього Порядку.
 
Після набуття чинності зазначеною постановою Державною податковою адміністрацією України було надано роз’яснення (лист № 26189/7/16-1517 від 24.12.2007 р.), в якому зазначено, що перелік пов'язаних осіб по відношенню до платників-імпортерів органами податкової служби наразі не може бути визначений, оскільки коло пов'язаних осіб не передбачено і не прогнозовано може змінюватися (внаслідок зміни керівництва, складу засновників тощо).
 
Посилаючись на дані роз’яснення, 16 січня 2008 року Державна митна служба України направила регіональним митницям лист № 11/1-15/352-ЕП «Про вексельні розрахунки по ПДВ», яким заборонила приймати у сплату ПДВ податкові векселі під час здійснення митного оформлення товарів (ці вимоги не поширюються на порядок застосування векселів, визначеного Законом України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» № 327/95-ВР від 15.09.95 р.).
 
Незважаючи на те, що використання податкових векселів передбачено пунктом 11.5 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», а єдиний Порядок випуску, обігу та погашення векселів встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 1104 від 1 жовтня 1997 р., фактично на сьогоднішній день склалися обставини, за яких працівники митної служби відмовляються офіційно приймати податкові векселі при митному оформленні імпорту товарів: за інформацією Голови Державної податкової адміністрації в січні 2008 року розрахунки податковими векселями не проводилися.
 
Таким чином, вищезазначеними нормативними актами – постановою Кабінету Міністрів України № 1344 від 21.11.2007 р. та листом Держмитслужби № 11/1-15/352-ЕП від 16.01.2008 р. – необґрунтовано та безпідставно змінено норму пункту 11.5 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість», яка передбачає лише дві умови для використання імпортером податкового векселя під час митного оформлення товарів – бажання імпортера надати податковий вексель митному органу та наявність у нього статусу платника ПДВ.
 
Описана вище ситуація вкрай негативно впливає на вітчизняних товаровиробників, в першу чергу, на виробників-експортерів, які використовують у виробничому процесі імпортну сировину та комплектуючі  та призводить до відволікання їхніх оборотних коштів.
 
Цілком і повністю розділяючи стурбованість Всеукраїнського об'єднання обласних організацій роботодавців підприємств металургійного комплексу "Федерація металургів України", Конфедерації роботодавців України, Всеукраїнської асоціації роботодавців, Всеукраїнського об'єднання обласних організацій роботодавців підприємств машинобудівної та металообробної галузей "Металіндустрія - Україна", Всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців транспорту «Федерація роботодавців транспорту України», Федерації роботодавців України,  Всеукраїнського об`єднання роботодавців легкої промисловості тим, що десятки підприємств, більшість з яких – потужні виробники, що дають роботу кільком десяткам тисяч найманих працівників, після введення заборони на застосування податкових векселів вже сьогодні зазнають величезних втрат. А у разі прийняття Урядом постанови про скасування використання податкових векселів, про що висловився Перший Віце-прем'єр-міністр Олександр Турчинов, зазначені підприємства-виробники фактично опиняться на межі зупинки.
 
Навіть приблизні підрахунки дозволяють стверджувати, що відмова від практики використання податкових векселів призведе в майбутньому до збільшення щомісячних сум відшкодування ПДВ з державного бюджету в  3 - 4 рази, що, в свою чергу, вплине на зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, державних фондів соціального страхування через важкий фінансовий стан таких підприємств.
 
Враховуючи  вищезазначене, зважаючи на значну загрозу для вітчизняних підприємств та для економіки України в цілому, Сторона роботодавців Національної ради наполегливо просить Уряд України негайно скасувати постанову Кабінету Міністрів України "Про доповнення Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України" № 1344 від 21.11.2007 р. та лист Державної митної служби України „Про вексельні розрахунки по ПДВ” № 11/1-15/352-ЕП від 16 січня 2008 р. як такі, що не відповідають діючому законодавству України.