У Верховній Раді відбувся круглий стіл з протидії розповсюдженню дитячої порнографії

27 жовт. 2008

24 жовтня у приміщенні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці відбувся круглий стіл «Про проект Закону України «Про внесення змін та доповнень до деяких законів України (щодо протидії розповсюдження дитячої порнографії)».
 
На круглому столі були присутні фахівці МВС: відділу по боротьбі з злочинністю в сфері суспільної моралі, Департаменту кримінальної міліції у справах дітей та Управління з організації боротьби із злочинністю неповнолітніх, а також представники інтернет-провайдерів, Інтернет Асоціації України, фахівці Мінмолодьспорту, профільних комітетів Верховної Ради України, радник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, народні депутати України, соціальні партнери та інші.
 
Ухвалення цього закону давно стало за необхідність в Україні, яка, за оцінками багатьох міжнародних інституцій, є одним зі світових центрів виробництва та розповсюдження дитячої порнографії. Зокрема, проектом закону передбачається посилення карної відповідальності за розповсюдження або передачу дитячої порнографії за допомогою комп'ютерних систем, а також за здобуття (придбання, купівля, обмін) та зберігання дитячої порнографії за допомогою комп'ютерних систем для себе чи іншої особи. Покарання може сягати до 5 років ув'язнення.
 
Позицію Конфедерації роботодавців України стосовно законопроекту представив головний спеціаліст Департаменту правового забезпечення Толкачов Дмитро, який наголосив на необхідності більш жорсткого кримінального покарання та обов’язкового розмежування відповідальності для виробника та розповсюджувача дитячої порнографії та, відповідно, споживача цієї жахливої продукції. Оскільки, останній, за звичай, є психічно хворою людиною і становить меншу соціальну небезпеку аніж особа, що знімає та продає дитячу порнографію.
 
Як відомо, одним з головних каналів розповсюдження дитячої порнографії є мережа Інтернет, а тому, законопроектом передбачається внесення змін до Закону України «Про телекомунікації». Проте запропоновані зміни були розкритиковані представниками компаній - провайдерів, оскільки зобов'язання заблоковувати адреси мережі Інтернет, на яких представлена продукція порнографічного характеру (дитяча порнографія) чи контроль відвідувань всіх інтернет-сторінок, які відвідав абонент, суперечить основоположним принципам взаємовідносин між провайдером та абонентом та фактично являє собою втручання у приватне життя. У разі виявлення порушення абонентом законодавства України щодо розповсюдження, використання, продажу, купівлі, обміну продукції порнографічного та еротичного характеру із використанням неповнолітніх, провайдери телекомунікацій зобов'язані повідомити правоохоронні органи. Крім того, запропоновані норми закону дозволяють провайдерам самостійно вирішувати чи порушив абонент чинне законодавство, в тому числі і норми Кримінального кодексу України.