..

 

Система соціального захисту вийшла за межі правового поля України. Під загрозою виплати лікарняних, допомоги при народженні та травмуванні на виробництві

6 квіт. 2017

Система соціального захисту населення в України вийшла за межі правового поля. Починаючи з 4 квітня всі рішення Фонду соціального страхування можуть бути розціненими як нелегітимні, відтак «підвішується» повністю вся система соціального страхування. З такою заявою виступила "Конфедерація роботодавців України" (КонфРУ), коментуючи позачергове засідання Правління Фонду соціального страхування, на якому було прийнято рішення про затвердження несправедливого квотного представництва сторони роботодавців.
Всупереч чинному законодавству, а також низки базових Міжнародних конвенцій та рекомендацій, було порушено принцип квотного представництва однієї зі сторін при формуванні наглядових органів об’єднаного Фонду соціального страхування. Зокрема, при делегуванні кандидатур до Правління Фонду зі сторони роботодавців були повністю проігноровані пропозиції другої за репрезентативністю організації роботодавців на національному рівні – Конфедерації роботодавців України. Таким чином, при налагодженні управлінського контролю за діяльністю Фонду соціального страхування фактично не будуть враховані інтереси 2,7 млн. застрахованих осіб. 
«Конфедерація роботодавців України  послідовно виступала за налагодження конструктивного співробітництва у форматі соціального діалогу. Саме представники КонфРУ робили все для того, щоби запустити роботу об’єднаного Фонду соціального страхування, прибираючи корупційну складову з його роботи, та ліквідовуючи правові колізії, що ускладнювало повноцінний запуск роботи фонду. Подібним же рішенням Правління фонду, за ініціативою державної сторони, у рамках механізму державного нагляду, а також під головуванням представника Мінсоцполітики, фактично вивело роботу фонду із правового поля. Відтепер, всі рішення Фонду (кадрові, адміністративні тощо) фактично втрачають свою легітимність. Представники нашої організації наголошували на некоректності такого рішення та застерігали від кроків, що дестабілізують роботу фонду. Маємо також звернути увагу на однозначну позицію законодавця з цього питання. Зокрема у нас є роз’яснення профільного комітету з цієї проблеми. Більше того, свої сумніви легітимністю такого рішення озвучив присутній на Правлінні народні депутати України. Прикро, що саме державна сторона, маючи механізми державного нагляду за роботою Фондів, фактично сприяла поглибленню конфлікту, а не запропонувала реалізувати правовий формат консультацій», – так прокоментував ситуацію  Президент Конфедерації роботодавців України Олег Шевчук. 
Слід зазначити, що усвідомлюючи можливість конфлікту, керівництво НСПП, у відповідь на звернення КонфРУ, запропонувало механізм посередництва (медіації) при вирішенні цієї проблеми. Проте, нинішній склад Правління Фонду соціального страхування фактично проігнорував позицію НСПП, профільного парламентського комітету, норми чинного законодавства України та базових Міжнародних конвенцій.
У свою чергу КонфРУ, змушена вдатися до правових методів захисту інтересів своїх членів. Наша позиція полягає в тому, що ігнорування чинного законодавства та позиції 2,7 млн. робітників, дестабілізація роботи системи соціального захисту населення – є нічим іншим як порушенням національних інтересів України.