..

 

Місцеві бюджети можуть втратити до 40 млрд грн, якщо переселенців змусять сплачувати податки за кордоном

4 серп. 2022

Втрати державного та місцевих бюджетів України у 2023 році можуть сягнути 70 млрд грн у разі, якщо податок з доходів фізичних осіб з 6,2 млн. українських переселенців будуть стягувати податкові органи країн, які прийняли громадян України. Таку оцінку зробила Конфедерація роботодавців України (КРУ).

З 26 серпня вимушені переселенці, які виїхали з України після 24 лютого (183 дні тому), можуть автоматично отримати статус податкових резидентів країн, в яких вони знаходяться. Внаслідок цього податки з їх доходів, отриманих в Україні, будуть спрямовуватись в бюджети країн перебування, а не в бюджети України. У цьому випадку надходження на державному та місцевому рівнях у 2023 році можуть суттєво скоротитись. Найбільше можуть постраждати бюджети міст і сіл – частка податку з доходів фізичних осіб складає близько 60% всіх податкових надходжень місцевих бюджетів. У 2020 році державний та місцевий бюджети України отримали від податку з доходів фізичних осіб та військового збору 295,1 млрд. грн. Таким чином, потенційні втрати можуть складати близько 23% надходжень від цього податку. Це може суттєво уповільнити відновлення зруйнованої інфраструктури, яке фінансується переважно з місцевих бюджетів.

За даними ООН, за межами України знаходяться 6,2 млн. українців, з яких 40% – жінки, 50% – діти, 10% – чоловіки переважно старші 60 років. 77% дорослих мігрантів мають вищу або спеціальну професійну освіту, вони затребувані в Україні. За оцінками КРУ, обсяг сплачуваних податків з середньої заробітної плати у 14,5 тис грн за рік перевищує 29 тис. грн. Таким чином, обсяг сплачених податків жінками-мігрантами за рік може сягати понад 70 млрд. грн, з них в місцеві бюджети – 40 млрд. грн.

«На даний момент на державному та міждержавному рівнях питання стягнення податків з доходів українців, які вимушено живуть за межами своєї країни, залишається неврегульованим. Це створює ризики втрати бюджетами України значного обсягу податків, а українських громадян позбавляє права сплачувати податки в своїй країні. Крім того, податки на доходи фізичних осіб в переважній більшості європейських країн вищі, ніж українські, що також створює додаткове навантаження на бюджети сімей за кордоном в кризових умовах. Це питання актуальне для 6,2 млн. українських переселенців», – заявив Олексій Мірошниченко, Президент Конфедерації роботодавців України. У зверненні на адресу МЗС, Мінфіну та Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики КРУ просить до кінця 2022 року вирішити питання сплати податків українцями, які знаходяться за кордоном.

«В умовах війни українські переселенці за кордоном повинні мати право декларувати доходи та сплачувати податки в Україні, уникаючи подвійного оподаткування, не порушуючи норм міжнародного та європейського права», – йдеться у зверненні КРУ.
Теги: Конфедерація роботодавців України